Van'da Hazreti Hüseyin ve Kerbela etkinliği yapıldı

Mustazaflar Cemiyeti Van Şubesi tarafından Kerbela faciasının yıldönümü dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Mustazaflar Cemiyeti Van Şubesi tarafından muharrem ayının 10'uncu günü dolayısıyla Kerbela faciası ve Hazreti Hüseyin’i anlatan bir etkinlik gerçekleştirildi.

Merkez İmam Anadolu Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinlik, Hafız Said Tink’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Hazreti Hüseyin ve Kerbela faciasıyla ilgili ezgilerin seslendirildiği etkinliğe vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Etkinlikte kimi zaman duygu dolu anlar yaşandı.

Burada katılımcılara hitap eden Eğitimci -Yazar Faysal Arslan, tarihsel süreçte Kerbela faciasının gelişimini anlattı.

Hazreti Hüseyin'in canından olacağını bile bile İslam’a düşmanlık edenlere karşı yürüdüğünü söyleyen Arslan, Hazreti Hüseyin'in Müslümanlar için büyük bir örnek olduğunu ifade etti.

Müslümanların, öleceklerini bilseler dahi Hüseynî bir duruşla davalarından vazgeçmemesi gerektiğini söyleyen Arslan, "Şehit kayıp değildir; şehitler her zaman kazançtır ve Hazreti Hüseyin bunu gösteriyor. Karşımızdakilerin adı Saddam, Abdulfettah el-Sisi olabilir. Onlar katliamlarını yaparken fetvalarını Bağdat'ın müftüsünden, Ezher'in şeyhinden alabilirler ama adları Müslüman da olsa fetvalarını oradan da alsalar onlar yine zalimdirler ve bir Müslümanın yapması gereken Hüseynî bir duruştur, Hüseynî bit kıyamdır; cesedinin parçalanacağını bilse dahi. Eğer Hazreti Hüseyin o gün Yezid'e karşı çıkmamış olsaydı Emevilerin siyasetindeki bütün rezaletler, ekonomik yapısındaki, sosyal ve kültürel yapısındaki bütün uygulamalar İslam'a mal edilecekti. Bugün İslami temsil eden Hazreti Peygamberden sonra onun misyonunu devam ettiren Hazreti Hüseyin’dir. Herkes bunu kabul ediyor." diye konuştu.

Abdulvahap Akkay’ın okuduğu şiirle hüzünlü anlar yaşanan etkinlik, Fikret Dayı’nın yaptığı duayla son buldu. (Yunus Tuğrul-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler