7 asırlık darphane para müzesi oldu

1300’lü yıllarda Orhan Gazi tarafından ilk paranın bastırıldığı harabe halindeki darphane binası, yapılan restorasyonun ardından Para Müzesi olarak ziyarete açıldı

Orhan Gazi döneminde 1300'lü yıllarda ilk paranın basıldığı bir dönem, konut olarak kullanılan ve zaman içinde ilgisizlikten harabe haline dönen tarihi yapı, restorasyonun ardından ilk günkü ihtişamı ile kent ziynetleri arasındaki yerini aldı. Maksem Mahallesi'ndeki tarihi yapı gerçek kimliğine uygun olarak Bursa'nın darphaneleri ve Bursa'da basılan paralara ilişkin bilgi ve materyallerin sergilendiği Para Müzesi olarak hizmete açıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Osmanlı tarihi boyunca yaklaşık 40 merkezde para basıldığını biliyoruz. Bursa'yı bu merkezlerden ayıran en önemli özellik, ilk Osmanlı sikkelerinin basılmasıdır" dedi.

Tarihi yapı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun, Osmangazi Belediyesi Başkan Yardımcısı Halil Döner, Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle ziyarete açıldı.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen Başkan Altepe ve protokol üyeleri, Para Müzesi ve karşısına yaptırılan idari binayı gezdi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler