Ağaç kabukları ve ahşap parçalarıyla meydana gelen sanat: Muarrak

İran, Hindistan ve Afganistan’da yaygın olan "Muarrak" sanatı şimdilerde Van'da hayat buluyor.

İran, Hindistan ve Afganistan'da yaygın olan "Muarrak" sanatı Van'ın İpekyolu Belediyesi bünyesinde bulunan Berivan Kültür Sanat Merkezinde Afgan uyruklu Golmohammad Jafari’nin öğretimiyle devam ediyor.

Afganistan’dan Türkiye’ye sanat kursu açmak için geldiğini söyleyen Golmohammad Jafari, “Ben Türkiye’ye Afganistan’dan 9 ay önce Trabzon, Kayseri ve Van’da Muarrak sanatı sergisi açmak için geldim. Bu sanat 8 yıllık bir sanat ve neredeyse Türkiye’de bu sanatla uğraşan kimse yok. Türkiye halkı bu sanatı çok seviyor. İpekyolu Belediyesi yardımlarıyla 3 aydır öğrencilerle beraber bu sanatı yapıyoruz. İpekyolu Belediyesi Başkan Vekili Cemil Öztürk'e yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. İnşallah İpekyolu Belediyesi desteğiyle bu sanatı devam ettireceğiz." şeklinde konuştu.

Berivan Kültür Sanat Merkezi sorumlusu Eren Çakır ise unutulmaya yüz tutmuş Muarrak sanatının Türkiye’de yayınlaşmasına dikkat çekti.

“Bu kursla çocuklarımıza ilerde büyük bir sanatkâr olma yolu açılıyor”

Çakır, “Şu anda bu kültür merkezinde 16’dan fazla kursumuz var. Bu kurslardan biri de Muarrak kursumuz. Burada çocuklarımız 10 kişilik gruplar halinde haftalarca eğitim görüyor. Bu eğitimle çocuklarımız kendilerine ilerde büyük bir ressam, büyük bir sanatkâr olma yolunu açıyor. Afgan hocalarımız burada çocuklarımızın gelişimine büyük bir katkı sağlıyor. Bu çalışmanın sadece Van veya sadece İpekyolu Belediyesiyle sınırlı kalmaması gerekir. Bütün belediyelerimizin katkılarıyla çocuklarımızın dokunarak öğrenmelerini, eğitim almalarını isteriz. Umarım bu çocuklarımızın gayreti, çabası diğer arkadaşlarına da örnek olur. Herkes bizim kurslarımıza katılım gösterebilir. Burada yaptığımız çalışmaları, sadece kültür merkeziyle sınırlı bırakmayıp Van’da yapılan fuar ve festivallerde de sergi açıyoruz. Bu kursumuzda eğitim gören öğrencilerimize İpekyolu Belediyesi tarafından katılım ve başarı belgesi takdim edilecek. Çocuklarımızın yaptıkları çalışmaların malzemeleri de İpekyolu Belediyesi tarafından temin ediliyor. İpekyolu Belediyesi herhangi bir ücret talep etmiyor, her şeyin en iyisini sunmaya çalışıyor. Çocukların mutlu olması bizleri de mutlu ediyor. Şu an çocuklar okuldan çıktıkları zaman özellikle buraya gelip burada vakit geçirmek istiyorlar. Bu sıradan bir kurs değil aslında. İleride çocuklarımız kendi hayatlarını sürdürebilecek bir meslek ediniyorlar.” diye konuştu. (Yunus Tuğrul-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler