Doğu Türkistan Derneği Dış İlişkiler Başkanı Abdulkadir Tümtürk, Çin komünist yönetimin ‘Kardeş Aile' projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek Müslümanların namus ve iffetlerinin tarumar ettiğine dikkat çekti.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü gündeme getirmek amacıyla “Doğu Türkistan Özel Programı” düzenledi. Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda, Doğu Türkistanlı gençler konuştu.

Programın açılışında konuşan TYB İstanbul Şubesi başkanı Mahmut Bıyıklı,İslam coğrafyalarında süren savaşların şiddetinin, Uzakdoğu’daki zulmü unutturmaması gerektiğini söyledi.

"Çin, alenen bölgedeki zulümlerine devam etmektedir"

Bıyıklı, "Ekonomik bağları sebebiyle pek çok ülkenin tepki vermekten çekindiği Çin, bu gücü sebebiyle alenen bölgedeki zulümlerine devam etmektedir. Bu durumdan kurtulmanın en önemli yolu, öncelikle sivil toplumun daha aktif rol oynaması ve bununla birlikte bölgede yaşananlar karşısında kaygı duyan ülkelerin uluslararası platformlarda birlikte yaşananları gündeme getirmesi olacaktır. Bu tip uluslararası örgütlerden geçen kararlar ve yapılan baskılar, en azından Çin’i uluslararası arenada çok önem verdiği imajı konusunda bir adım atmaya zorlayacak ve durumun sürdürülebilir olmadığını Çin’e gösterecektir." dedi.

Doğu Türkistan konusunda insan hakları savunucuları ve aydınlara önemli görevlerin düştüğüne dikkat çeken Bıyıklı, "Farklı konularda ortaya koydukları insan hakları ve özgürlükler konusundaki hassasiyeti Doğu Türkistan’da yaşananlar karşısında gösterememek, bu aydınlar için oldukça yüz kızartıcı olacaktır. Özellikle uluslararası arenada farklı aydınlarla işbirliği hâlinde düzenlenecek kampanyalar, yaratacağı etki açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin hem devlet hem de sivil toplum olarak bu çalışmalara öncülük yapacak gücü ve potansiyeli vardır. Bize düşen bu sorunu her yönüyle anlatarak sivil bir inisiyatif oluşturmak ve yaşanan dramı dünya kamuoyuna anlatmaktır. Doğu Türkistan meselesini sürekli gündemde tutmak için Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Dünyanın her yanından mazlumlara gösterdiğimiz hassasiyeti Doğu Türkistan’a da göstermek zorundayız. Çin Devleti’ne, bir an evvel baskılara ve planlı soykırıma son vermesi çağrısı yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Doğu Türkistanlı Müslümanlar âdeta Çinlileştirilip asimile ediliyor"

Toplantıda, Doğu Türkistan Derneği Dış İlişkiler Başkanı Seyid Abdulkadir Tümtürk de bir konuşma yaptı.

İşkence altında şehit edilen Muhammed Salih'in cenazesinin teslim edilmediğini belirten Tümtürk, “Çin komünist yönetimi ‘Kardeş Aile' projesi adı altında her Doğu Türkistanlının evine bir Çinli erkek yerleştirerek bizim namus ve iffetlerimizi tarumar ediyor. 1949 yılından beri işgal altında olan Doğu Türkistan'a Çinli göçmenler gönderilerek Doğu Türkistanlı Müslümanlar âdeta Çinlileştirilip asimile ediliyor." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler