DÜ’de “Dört Mevsim Edebiyat Etkinliği” gerçekleştirildi

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Dört Mevsim Edebiyat Etkinlikleri” kapsamında Nur Hayati İnanç program konuğu oldu.

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen "Dört Mevsim Edebiyat Etkinlikleri" kapsamında Nur Hayati İnanç'ın konuk edildiği "Gazelden Güzele Esrar-ı Aşk" isimli şiir dinletisi yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde gerçekleştirilen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sabri Eyigün, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Timur, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Yücel, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Kadıoğlu'nun yanı sıra çok sayıda öğrenci ve öğretim üyesi katıldı.

Programa konuk olarak katılan Hayati İnanç, Dinleti sırasında şiirleri farklı bir Türkçe ile yazıldığı için Türkçeden Türkçeye tercüme etmesi gerektiğini belirterek, "Uzun yıllar bizlere bu edebiyat ve bu dil çok zor ve öğrenilemez olarak gösterildi. Oysa ecdadımızın ne kadar ince ve naif, ne kadar zeki, becerikli, ne kadar güzel bakan insanlar olduğunu ve bize nasıl bir miras bıraktıklarını bilmek çok önemli. Bir dilde kullanılan kelimeler ne kadar eski ise aslında dil o kadar makbuldür." dedi.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler