​Erdemli insanın tıpkı güneş gibi etrafına ısı ve ışık saçtığını belirten Prof. Dr. Şemsettin Dursun, çekim enerjisiyle de insanları yörüngesinde tuttuğunu söyledi.

Batman İl Müftülüğü tarafından din görevlilerine yönelik Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda "Geleceğimiz ve Hayata Bakış Açımız" adlı konferans düzenlendi.

Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yazar Prof. Dr. Şemsettin Dursun'un konuşmacı olarak katıldığı konferans, İl Müftüsü Turgut Erhan'ın açılış konuşması ile başladı.

İnsanın hayatını bir yolcu gibi yaşaması gerektiğini söyleyen Erhan, "Bu yaşam yolculuğunda bir yolcu olarak neye ihtiyacımız olacaksa ona göre davranmalı, ona göre hazırlığımızı yapmalıyız. Biz hazırlıklarımızı kendi gücümüz nispetinde tamamlayarak tevekkül etmeliyiz. Asla Allah'ın merhametinden ümitsizliğe düşmemeliyiz." dedi.

İslami bir bakış açısıyla yol haritasının belirlenmesi gerektiğini belirten Erhan, "Müslüman olarak bizler, yalan, iftira, gıybet, dedikodu, çekememezlik, aşağılık kompleksi gibi hastalıklardan uzak durarak, merhamet, şefkat, insani ve İslami duyarlılık bakış açısıyla hayatımıza yol haritası oluşturmalı ve ona göre yaşamalıyız. Her insanı kendimiz gibi görmeli, özü sözü bir Müslüman olarak insanlara İslami bakış açısını yaşayarak göstermeliyiz." ifadelerini kullandı. 

Daha sonra katılımcılara hitap eden Dursun ise geleceğin mutlu ve müreffeh toplumunu inşa etmede en önemli faktörün insan olduğunu dile getirdi.

Dursun, "Sorumluluk bilincine sahip, iç ve dış dünyasıyla barışık, motivasyonu yüksek, empatik yaklaşan, ben merkezci değil, biz merkezci bir yaklaşımla olayları ve olguları değerlendiren, kötümser olmayan, iyimser ve umut veren bir bakış açısıyla meselelere yaklaşan ve gelecek vadeden bir insan modeline şiddetle ihtiyaç vardır. Bu kadar değerli, erdemli ve onurlu bir varlık olan insan, pozitif yönde yetiştirildiğinde, hayat bir başka, evren bir başka olur." dedi.

"İyi insan, erdemli insandır. Erdemli insan, güneş gibidir." diyen Dursun, "Güneş 3 türlü enerjiye sahiptir: Isı enerjisi, ışık enerjisi ve çekim enerjisi. Güneş, ısı enerjisiyle etrafındaki gezegenleri ve evreni ısıtır. Işık enerjisiyle aydınlatır ve çekim enerjisiyle gezegenleri yörüngesinde tutar, sağa sola kaçmalarını engeller. Erdemli insan da güneşin bu 3 fonksiyonunu icra eder. Bu bağlamda erdemli insan, çekim enerjisiyle insanları yörüngesinde tutar. Isı enerjisiyle sıcak ve candan ilişkiler kurar; insanların iç dünyasıyla pozitif temas sağlar. Onların duygu ve düşüncelerini paylaşır. Işık enerjisiyle karanlıkları dağıtır, bilgi ve bilim ışığını sunar. İnsanların rasyonel düşünmesini, olayları ve olguları objektif bir perspektifle değerlendirmelerini sağlar. Biz eğitimcilerin temel gayesi, iyi insan yetiştirmektir. İyi insan; kafa, kalp ve beden uyumu olandır." şeklinde konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler