“Herkesi tarih kokan Gaziantep’e davet ediyoruz”

Gaziantep’in merkez Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Dünya Turizm Günü”nde Gaziantep’te ve diğer illerde ikamet eden vatandaşları, Şahinbey’in tarihi yerlerini gezmeleri için kente davet etti.

Şahinbey Bölgesi’nde tarihi yapıların restorasyonunun hız kesmeden devam ettiğini belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Dünya Turizm Günü”nde Gaziantep’in tarihini daha yakından görebilmeleri ve yaşayabilmeleri için tüm vatandaşları kente davet etti.

Tahmazoğlu, göreve geldikleri günden beri Şahinbey ilçesinin saklı kalmış tarihi dokusunu gün yüzüne çıkartarak, turizme kazandırdıklarını belirterek bu kapsamdaki çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

“Restorasyonlar ile ilçemizi turizme kazandırıyoruz”

İlçedeki tarihi yapıların restorasyonunun hız kesmeden devam ettiğini belirten Tahmazoğlu, “Bizim ilk restorasyonumuz Gümrük Han’ıydı. Biz burayı 9 ay gibi kısa sürede tamamladık, bir yaşayan müzeye dönüştürdük. Daha sonra tarihi Bostancı Mektebi’nin restorasyonunu gerçekleştirdik ve orayı kültür evi olarak hizmete sunduk. Şehreküstü bölgesinde ise 11.2 kilometre sokak sağlıklaştırması çalışması yaparak oradaki tarihi konakların hepsinin restorasyonuna başladık. Şu anda bir kısmı bitti, bir kısmı da devam ediyor. Eski Savaş müzesi tamamen çökmek üzereydi ve çevresindeki evleri de satın alıp genişleterek restorasyonunu tamamladık. Şahinbey Milli Mücadele Müzesi olarak hizmete sunduk. Kılınçoğlu ve Delbes mahallelerinde de kentsel dönüşüm çalışmaları yapıyoruz. Buradaki amacımız mahallenin altında çökme riski olan mağaraları restore ederek turizme kazandırmak. Bu vesile ile ‘Dünya Turizm Günü’nü kutladığımız şu günlerde tüm vatandaşlarımızı buram buram tarih kokan ilçemize davet ediyorum.”dedi.

“Milli Mücadele Müzesi’nde tarihe yolculuk”

Kurtuluş Savaşı’nda Fransızlara ve İngilizlere karşı tek yumruk olup ve dünyaya örnek gösterilecek bir mücadele ortaya koyan Anteplilerin kurtuluş destanını anlatan Şahinbey, Milli Mücadele Müzesi’nin yeniden hayat bulduğunu belirten Tahmazoğlu, “Ecdadın çok zor koşullar altında düşmanın teknolojik silahlarına karşı verdiği mücadele bal mumu heykeller ve ses efektleri ile gelecek nesillere aktarılıyor. Gaziantep’in direniş destanının yansıması olan 'Şahinbey Milli Mücadele Müzesi’ni ziyarete gelenler verilen mücadeleyi yerinde yaşayarak tarihte yolculuk yapıyor.” ifadelerini kullandı.

“Şahinbey’de kasteller gün yüzüne çıktı”

Dünyada benzeri bulunmayan ve su mimarisinin eşsiz örnekleri olan Gaziantep Kastellerinin birçok işlevi bulunan yapılar olarak inşa edildiğini anımsatan Tahmazoğlu, sadece Gaziantep’te bulunan bu yapıların kısmen veya tamamen yer altında bulunmaları ile ilgi çeken en önemli yapılar arasında yer aldığını kaydetti.

Gaziantep’te oluşturulan su sistemi, evlerin altından geçen ve “Livas” adı verilen su yolları ile her eve içme ve kullanma suyu ulaşmasını olanaklı kıldığını belirten Tahmazoğlu, “Bu nedenle meydan, duvar çeşmelerine konut alanlarında fazla ihtiyaç duyulmamıştır. Özellikle de ticaret dokusunun yer aldığı bölgelerde nüfusun yoğunluğu nedeniyle çeşmeler daha fazla yapılmıştır.”şeklinde konuştu.

“Gaziantep’in Eyüp Sultan’ı olacak”

Tahmazoğlu Gaziantep'e, İstanbul'un meşhur meydanlarından Eyüp Sultan Meydanı'nın bir benzeri olan Şıh Meydanı’nın yapımının büyük bir kısmının tamamlandığını hatırlatarak Şıh Camii Meydan çalışmalarını aralıksız devam ettiğini, restorasyon çalışmalarının da aralıksız sürdürüldüğünü bildirdi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler