Hilvan'da Siyer Sınavı'na binin üzerinde kişi katıldı

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde yapılan Siyer Sınavı'na binin üzerinde kişi katıldı.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından "O'nu Oku O'nu Yaşa" temasıyla Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde dört merkezde yapılan Umre Ödüllü Siyer Sınavı'na binin üzerinde kişi katıldı.

İlçede yaklaşık olarak bin 500'ün üzerinde kişinin kayıt yaptırdığı Siyer Sınavı'na yoğun katılımın olduğu görüldü.

Hilvan'ın merkez Bağlar Mahallesi, kırsal mahalleler olan Ovacık, Çimdelli ve Gölcük'de Siyer Sınavı gerçekleştirildi.

Peygamber Sevdalıları Platformu Hilvan Koordinatörlüğü yetkililerinden Halil Çayır, sınavla ilgili yaptığı açıklamada, sınava katılımın çok yüksek olduğunu fark edebildiklerini söyledi.

Çayır, "Geçen seneye nazaran yüzde 50 gibi bir artış var. Bir merkez okulda, 3 tane de kırsal mahallelerimiz olan Ovacık, Çimdelli ve Gölcük'te sınav yaptık. 3 ay önceden bu sınavın hazırlığını yaptık. İlçe merkezinde ve kırsal mahalledeki okullara gittik. Amacımız, Hazreti Peygamber'in hayatını okuyup onun gibi yaşamaya çalışmaktır. Milletin sınava teveccühü oldukça yüksek. Tıpkı üniversite sınavı gibi millet çocuğunu alıp sınava getirdi. 7'nci senedir bu sınavı düzenliyoruz, sayıda her sene artış yaşanıyor. Sınav Hazreti Peygamber ile alakalı olduğu için de bu teveccüh daha da artmıştır. Hazreti Peygamber'in hayatını okumaya ve anlamaya ihtiyaç vardır." dedi.

Çayır, sınavda kendilerine destek veren Hilvan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, okul idarecilerine,  öğretmenlere ve sınav için emek harcayan herkese teşekkür etti.

Sınava öğrencilerini getiren veliler, çocukların ahlaki açıdan Siyer Sınavı'ndan faydalanacaklarını söylediler.

Yuvacalı Mahallesi'nden oğlunu sınava getiren Ahmet Çadak, "Oğlumu Siyer Sınavı'na getirdim Tüm öğrencilere başarılar diliyorum. Sevgili peygamberimizin hayatıyla ilgili bu sınava evde çalıştı. Zaten çocukların hayatında en önem mertebe budur. Bu olmazsa çocuklar dini açıdan geri kalır. Hazreti Peygamber'in hayatını iyice öğrenmeleri lazım. Çocukların başarısı bu olmalı. Temennimiz, tüm öğrencilerin bu sınavda başarılı olmalarıdır." şeklinde konuştu.

7'nci sınıfta okuyan oğlunun sınava hazırlandığını kaydeden Aydın Teker, şunları söyledi: "Daha önce de okulda bunun eğitimini görüyordu ama yeterli olmuyordu. Bu sınav faydalı oldu. En azından Peygamber Efendimizin hayatını öğrenmiş oldu. Çocuklar, çoğu zaman elinde telefon, internet, tablet ve televizyon derken günlük hayatta kitap okumayı da unuttular. Bu bir teşvik de olsa çocuklar ödül alacağım diye sınava katılıyor. Ne ekersek onu biçeceğiz. Gençken okumak biraz daha farklı. Sınav sayesinde davranışında da değişiklikler oldu. Sınavı düşünüp düzenleyenlerden Allah razı olsun."

Torununu sınava getiren Ahmet Taş, "Bu çocuklar yarın âlim, öğretmen ve memur olacak. Millete faydalı olmaları lazım. Müslümanlara iyi şeyler söylemeleri lazım. Hazreti Peygamber'in hayatını bilmeyen, namaz kılmayan, zekât vermeyen insanlardan bir şey bekleyemezsin. Başarılı da olamazlar. Çocukları Müslümanca yetiştirmek lazım." ifadelerini kullandı.

Sınava katılanlardan Kasım Barakazi, sınava fazla hazırlanamadığını, bir dahaki sınava daha iyi hazırlanacağını aktardı.

Sınava 2'nci ve 3'üncü kategoriden katılan öğrenciler ise sınava iyice çalıştıklarını ve emeği geçen herkese teşekkür ettiklerini belirtti. (Ramazan Şefkatlı - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler