​Adıyaman'da kitap kafe açılışında konuşan İHH Adıyaman Şube Başkanı Mahmut İzci, kitap okumanın Müslümanların kadim bir kültürü ve geleneği olduğunu belirtti.

İHH Adıyaman Şubesi tarafından kitap kafe açılışı gerçekleştirildi. Adıyaman Turgut Reis Mahallesinde açılışı yapılan kafe ilk, orta ve lise çağındaki gençlerinin kitap ile yeniden buluşmalarını sağlamaya yönelik girişimlerde bulunacak.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program STK temsilciler ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşti. Açılış konuşmasında misafirlere seslenen İHH Adıyaman Şube Başkanı Mahmut İzci, günümüzde kitap okumanın yok denecek kadar azaldığını, kitabın öneminin ise sadece söylemlerde kaldığını belirtti.

"Kitabı maalesef hayatımıza dâhil edemedik." diyen İzci, "Konuşmalarımızda, söylemlerimizde hep önemini vurguladık. Oku emrinin olduğu bir dinin mensubu olmamıza rağmen okumaya bir türlü alışamadık. Seyretmek ve dinlemek bizim için daha cazip şeyler oldu. Oysaki kitap bizim kadim geleneğimiz, kültürümüzdür. Kitap bizim medeniyetimizin en has ürünüdür. Bütün çabamız, gayretimiz Allah’ın bize gönderdiği kitabın anlaşılması içindir. Burada gençlerimiz, çocuklarımız kitap okuyacaklar. Sosyal faaliyetler yaparak vakitlerini dolu dolu geçirecekler. Kamu yararına yaptığımız bu çalışmaların birer salih olduğuna dinine, vatanına, memleketimizin gelişmesine bu mekânlar vesile olsun inşallah." dedi.

Adıyaman Genç İHH Başkanı Abdurrahman Demirkaya ise gençlere daha rahat edecekleri bir ortam hazırladıklarını dile getirerek şunları kaydetti: "Amacımız gençlerimize ulaşmak, gençlerimize kitap okuyacakları, ders çalışacakları rahat bir ortam sağlamaktır. Dışarıda boşa harcadıkları zamanlarını daha verimli bir şekilde geçirmeleri için oluşturduğumuz bir projedir. İnşallah gençlerimiz gelecekler kitap okuyacaklar, ders çalışacaklar, film seyredecekler, bizim gözetimimizde internete girecekler. Farklı zamanlara da inşallah geziler, pikniklerle gençlerimize ulaşmayı hedefliyoruz." diye konuştu. (Cemil Özdaş - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler