Siverek'te

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde, Siverek İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından "Muharrem Ayı ve Aşura" temalı program düzenlendi.

Siverek İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İKRA-DER) tarafından, aşura günü münasebetiyle "Muharrem Ayı ve Aşura" isimli program düzenlendi.

Şanlıurfa Karayolu üzerinde bulunan Siverek Kültür Merkezinde düzenlenen ve sunuculuğunu M. Emin Baylan'ın yaptığı program, Hafız M. Şükrü Temur tarafından okunan Kur'an-ı Kerim ile başladı.

Selamlama konuşmasını yapan Dernek Başkan Yardımcısı Hüseyin Şeker, İkra Der Aşura gününün önemine değindi. Muharrem ayının İslam ümmeti için önemli bir yeri olduğunu kaydeden Şeker, "Geçmişte Aşura gününde birçok güzel önemli vakalar meydana gelmesine rağmen maalesef Aşura gününe damgasına vuran başka bir olay da vardır ki bu da Kerbela faciasıdır. Kerbela olayı İslam tarihini bağrına bir hançer gibi saplandığı için tarih boyunca daha çok ön plana çıkmıştır." dedi.

Selamlama konuşmasının ardından Özlem Ajans sanatçıları tarafından Hazreti Hüseyin üzerine bestelenen ezgiler okundu.

Programa konuşmacı olarak katılan Araştırmacı Yazar Nezir Tunç, Kerbela faciasının aşura gününü mateme dönüştürdüğünü belirterek, "Aşura denildiğinde doğrusu birçok peygamberin tarihi boyunca hep güzel günler olmuştur. Hep muvahhitler sevinçli olmuştur. Çünkü o günlerde birçok peygamber sıkıntılardan kurtulmuş, sahili selamete çıkmıştır. Hazreti Âdem aşura gününde tövbesi kabul olmuş ve mutlu olmuştur. Hazreti Nuh (Aleyhisselam) aşura gününde tufandan sonra kendisini taşıyan gemi Cudi Dağı'na inmiş ve muvahhitler sevinmiştir. Hazreti İbrahim (Aleyhisselam) aşura gününde Nemrud'un ateşinden kurtulmuştur. Aşura gününde Hazreti Yakup (Aleyhisselam) Yusuf'una kavuşmuştur. Aşura gününde Firavun denizde boğulmuş ve Hazret Musa (Aleyhisselam) muvahhit ehli olan muvahhitler kurtulmuştur. Kaderin bir cilvesi olsa gerek ümmeti Muhammed'in (Aleyhisselatu Vesselam) tarihi ile ilgili aşura günü bir matem gününe dönüşmüştür. Çünkü bugünde efendimizin (Aleyhisselatu Vesselam) torunu, cennet gençlerinin efendisi Hazreti Hüseyin Kerbela'da şehid olmuştur." dedi.

Kerbela faciasından dolayı Müslümanların aşura gününde sevinemeyip matem tuttuğunu belirten Tunç, "Elbette tevhid önderleri olan peygamberler bugünde mutlu günleri olduğu için biz de mutlu oluyoruz. Hani toplumuz arasında bir gelenek olarak kimi çorba dağıtır, kimi aşura dağıtır, kimi farklı farklı şeyler dağıtır, kimileri de mevlit okutur. Çünkü muvahhitler için bugün sevinç ve mutluluk günüdür. Ancak Seyidüs Şüheda Hazreti Hüseyin efendimizin bugünde şehadetinden dolayı bu mutlu güne gölge düşmüş ve biz mutluluk içerisinde aynı zamanda matem yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Programda Hazreti Hüseyin üzerine yazılmış bir şiiri okuyan bedensel engelli Hasan Adsoy salondakilere duygusal anlar yaşattı.

Program Özlem ajans sanatçılarının seslendirdiği ezgilerin ardından sona erdi. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler