Van Tahran’da ilk kez tanıtılıyor

​İran'ın başkenti Tahran'da bu yıl 11'incisi düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarı'nda Van, ilk kez tanıtıldı.

Tahran’da düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarı dün kapılarını 11'nci kez açtı. 26 Ocak'a kadar sürecek fuarda Van, ilk kez tanıtılıyor.

İran’dan 500, yabancı 100'e yakın firmanın katılım gösterdiği fuara Türkiye'den de birçok turizmci katılıyor.

Van Valiliğinin himayesinde Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) koordinatörlüğünde ilk kez katılım sağlanan 11'inci Tahran Uluslararası Turizm Fuarında, Van Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü desteği ile açılan Van standı fuarda büyük ilgi gördü.

Van’dan yaklaşık 20 kadar acente ve otelin katıldığı fuarda, kenti tanıtıcı broşürlerin yanı sıra misafirlere otlu peynir ikram ediliyor.

Tahran fuarına Van olarak ilk kez katıldıklarını belirten Van Vali Yardımcısı İshak Çınar, hedeflerinin geçen yıl 500 bin İranlıyı ağırlayan Van’a daha çok İranlı getirtmek olduğunu kaydetti.

"Tahran'dan daha fazla turist çekmek gayesi ile organizasyonumuzu yapıyoruz"

Tahranlıların bu fuardan sonra Van’ı daha iyi tanıyıp bileceklerini ifade eden Çınar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Van Valiliğimizin himayelerinde, DAKA’nın koordinatörlüğünde 20 kişilik bir ekiple buradayız. Tahran fuarı Van için çok önemli. Bu yıl Van’ımızı 500 bin İranlı turist ziyaret etti. Tahran gibi önem arz eden bir şehirden daha fazla turist çekmek gayesi ile organizasyonumuzu yapıyoruz. Bundan sonra Tahranlılar da Van’ı daha çok tercih edecek ve daha iyi tanıyacak. Van standına yoğun bir ilginin olduğunu görüyoruz. İleriye dönük Tahranlıları Van’a getirttiğimiz zaman daha da mutlu olacağız. Bu sayı 500 binle kalmayacak. Van’a gelen İranlı turistler genel itibariyle sınır kentlerdendi. Şimdi bu tanıtımlarla İran’ın her bir şehrinden daha çok turist geleceğini düşünüyoruz. Kentimize her açıdan katkısı olacak. İnşallah bu yıl ilkini yaptığımız tanıtımın ileriki yıllarda da mutat bir şekilde devam etmesini umuyoruz. Bu organizasyonda, Van adına gecesini gündüzüne katan, kentimizin gelişimi için çaba sarf eden ve bu konuda her türlü desteği bizlere sağlayan Sayın Valimiz Murat Zorluoğlu’na ve emeği geçen herkese desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum.

"Geçen yıl Van’da 500 bin civarında İranlı turist ağırladık"

DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van Gölü havzasına İran’dan daha fazla turist çekmek için fuara katıldıklarını söyledi.

Bu yıl tercihlerini Tahran’dan yana kullandıklarını kaydeden Güray, "Geçen yıl Van’da 500 bin civarında İranlı turist ağırladık. Bu sayı her geçen yıl artıyor. Bu fuara katılmamızın en büyük etkisi ise Tahran’dan kentimize turist çekmek istememizdir. Tahran’da 11'incisi düzenlenen fuara Van adına ilk kez katılıyoruz. Turizm fuarına bire bir bağlantı kurabilsinler diye sektörün temsilcilerini getirdik. Van ve Bitlis olarak tercihimizi EMİT’ten ziyade Tahran’dan yana kullandık. Ne kadar doğru bir iş yaptığımızı da standımızdaki yoğunluktan görüyoruz." dedi.

"İran turizm açısından Van için önemli bir pazardır"

İl Kültür Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ ise "İran turizm açısından Van için önemli bir pazardır. Daha önceki yıllarda Urumiye’de yapılan fuarlarda Van’ın tanıtımını birkaç yıl üst üste gelerek yapmaya çalışmıştık. Bu yıl Van’a ekonomik, ticari ve turizm anlamında aşırı derecede katkı sağlayan İran vatandaşlarına ilimizi daha yakın tanımaları açısından tahran 11'incisi Uluslararası turizm ve seyahat fuarına katılmayı Sayın Valimizin direktifleri doğrultusunda daha uygun gördük. Bu yıl Valiliğimiz koordinatörlüğünde Van’da yapılacak 4'üncü Shopping Fest Festivali'nin de tanıtımını yapma imkanı bulacağımızı düşünerek o yönlüde hazırlıklarımızı yaparak geldik. Amacımız, Tahran başta olmak üzere İsfahan, Meşhad gibi İran şehirlerinden de Van’a insanların gelmesini sağlamaktır. Bunun bir hafta boyunca kentimizi tarih, kültür ve doğal değerler anlamında buradan tanıtmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Büyükelçi Tekin ziyaret etti

Fuardaki Van standını Türkiye’nin İran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin de ziyaret etti. Fuardaki katılımcıları tek tek ziyaret edip dolaşan Büyükelçi Tekin’e, otlu peynir ikram edildi. Van Vali Yardımcısı İshak Çınar tarafından Büyükelçi Tekin’e Van kedisinin resmedildiği bir plaket verildi.

Tahran’daki fuara AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Van Ticaret ve Sanayi Odası  (Van TSO) Başkanı Necdet Takva, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Van Şube Başkanı Süleyman Güler ve İpekyolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Zekeriya Çelik de katıldı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler