​Van'da

​Van'da "9. Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı" ile "2. Uluslararası Batı Asya Turizm Araştırması Kongresi’nin açılışı yapıldı.

Van'da "9. Doğu Anadolu Turizm ve Seyahat Fuarı" ile "2. Uluslararası Batı Asya Turizm Araştırması Kongresi’nin açılışı yapıldı. Orta Doğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi'nde açılışı yapılan fuara 254 firma ve 263 katılımcı katıldı. 6 ülkeden 39 firmanın katıldığı fuara yurt içinden 90 ve Van'dan ise 25 fuar katılım gösterdi.

Fuara yurt dışı, il dışı ve Van ilçe belediyeleri, kültür turizm il müdürlükleri turizm firmaları ve çok sayı özel firma katılım sağladı.

Gerçekleştirilen açılış programında konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, binlerce yıllık tarihe sahip, sayısız kültüre, medeniyete ev sahipliği başkentlik yapmış bu güzel şehirde Doğu Anadolu Turizm Fuarının dokuzuncusunu gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını söyledi.

“Her köşesi sevda kokan, aşk kokan, hasret kokan, tarih ve medeniyet kokan bu kadim şehre hoş geldiniz sefalar getirdiniz” diyen Zorluoğlu şöyle konuştu:

Urartulardan kalan, ancak Selçuklu ve Osmanlının izlerini taşıyan 3 bin yıllık Van Kalesi ve eski Van şehri ile Van Gölü'nün en büyük adası Akdamar’da bulunan ve bir çok bakımdan eşsiz olan bin 100 yıllık Akdamar Kilisesi ile ilde yapılan farklı çalışmalarla 3 yıl aradan sonra Akdamar’da yeniden yapılan ayin ile ilçelerimizde yapılan festivaller sıralanabilir. Bütün bu çalışmalar ve şehrin Allah vergisi güzellikleri ile turizmde çok büyük mesafe kat ettik.

"ikinci büyük sıçramayı yapmak için kolları sıvama zamanı geldi"

Yeni yatırım ve turizmdeki ikinci sıçrama için kolları sıvadıklarını ifade eden Zorluoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bunun için de gerek kamu, gerekse özel sektör eliyle daha fazla ve çeşitli turizm yatırımları yapmamız gerekiyor. Van Gölü havzasının bir bütün olarak kültür ve turizm koruma gelişim bölgesi olarak ilan edilmesi gereklidir. Bu yıl fuarımıza katılım yine yüksek sadece ülkemizden değil İran, Irak, Ermenistan ve Gürcistan’dan da iştirak eden misafirlerimiz var. Her bölgeden il kültür turizm müdürlüklerinin yanı sıra belediyeler, odalar, kalkınma ajansları, oteller, acentalar, turizm dernekleri misafirimiz, burada geçireceğiniz birkaç günün sonunda temenni ederim. Hem iyi bir tanıtım yapar, karlı ticari bağlantılar kurarsınız, hem de Van’ın az önce özetlemeye çalıştığım güzelliklerini doyasıya yaşarsınız. Bu duygularla fuarımızın katılanlara, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Türk turizminin son 15 yıl içinde değişimin ve dönüşümün içine girdiğini söyleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Aydın, yapılan çalışmalarla dünyada Türkiye markasının oluşturulduğunu söyledi.

Aydın, şöyle konuştu: “Son 2 yılda ciddi sıkıntılar yaşadık. Gerek Türk turizmi gerekse de ülkemiz için zor yıllar oldu. Terör olayları, uluslararası ilişkilerdeki sorunlar ve 15 Temmuz hain darbe girişiminden dolayı turizmi de ciddi bir tribülans yaşandı. Tüm bunlara rağmen Türkiye'ye 25 milyon turist geldi. Bu da Türk turizminin ne kadar kaliteli ve vazgeçilmez olduğunu ve altyapısının ne kadar destek olduğunun göstergesidir."

2017 yılının toparlanma yılı olduğunu ifade eden Aydın, 2017 yılında 32 milyon turistin Türkiye'ye geldiğini ve 24 milyar dolarlık bir turizmi geliri elde edildiğini ifade etti.

Aydın, "2018 yılına baktığımız zaman gerçek anlamda dünya pazarı Türkiye'ye döndü diyebiliriz. İlk 7 ayda Türkiye'ye gelen turist sayısı 21,5 milyona ulaştı. Bu da önceki yıla göre yüzde 25'lik bir artış anlamına geliyor. Bu anlamda tüm zamanların rekorunu kırdığımızı söyleyebiliriz. Turizm Fuarları ülke tanıtımı açısından önemli fuarların gelişmesi için çalışmaya durmadan devam edeceğiz.” dedi.

Fuara İran'dan katılan Erdebil Turizm ve Kültür Müdürü Nader Fallahi, yaptığı açıklamada kardeş ülke Türkiye'ye geldiği için mutlu olduğunu söyleyerek, Türkiye'deki ve Van'daki yetkilileri İran'ı görmeye davet etti.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından fuarın açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi. Kurdele kesiminin ardından Zorluoğlu ve beraberindeki heyet fuara katılan firmaları gezdi.

Açılışa Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim kurulu üyesi Mehmet Nezih Hacıalioğlu, Urumiye Turizm ve Kültür Müdürü Mehdı Samadluıı, İlçe Kaymakamları ve Belediye Başkan vekilleri, Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, kurum amirleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. (Yunus Tuğrul-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler