Yetim Gülerse Dünya Güler Filografi sergisi

Van Tuşba Belediyesi tarafından hazırlanan “Yetim Gülerse Dünya Güler” konulu Filografi sergisi, halkın beğenisine sunuldu.

Van Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Osmanlı döneminden kalan unutulmaya yüz tutmuş, çivilerin telle süslenmesiyle oluşturulan Filografi sanatı tekrar gün yüzüne çıkarılıyor. Tuşba Belediyesi desteğiyle “Yetim Gülerse Dünya Güler” konulu Filografi sergisinden elde edilecek tüm gelirlerin yetim çocuklara bağışlanacağı belirtildi.

Van’da bir AVM’de Filografi sergisinin açılışını gerçekleştiren Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, açılış sonrası Filografi sanatçısı Âdem Yıldırım’dan bilgi aldı. Daha sonra sergiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Özgökçe, Filografi sanatını yaygınlaştırmak için her türlü desteği sağlayacaklarını belirterek, “Tuşba Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce unutulmaya yüz tutmuş olan Filografi sanatı gün yüzüne çıkıyor.  Filografi sanatını bölgemizde yaygınlaştırmak amacıyla da hazırlık kurslarımız içerisinde üretilmiş olan bütün sanat eserlerinden elde edilen gelirlerin tümü yetim çocuklara bağışlanacak. Amacımız Filografi sanatını bütün insanlara tanıtmak ve unutulmaya yüz tutmuş olan meslekleri, yeni meslekler içerisinde hak ettiği yeri alabilmesini sağlamaktır. Amacımız başta dezavantajlı gruplar olmak üzere bu mesleği öğrettikten sonra evlerde ve iş yerlerinde uygun atölyelerde üretmektir. Bu mesleği başta Van olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.” dedi.

“Yetim Gülerse Dünya Güler’ sloganıyla bütün yetim kardeşlerimize ulaşacağız.”

Elde edilen gelirlerin yetim çocuklara bağışlanacağı Filografi sergisine tüm Vanlıları davet eden Özgökçe, “Buradan elde edeceğimiz gelirleri yetim çocukların yüzlerini bir nebze güldürebilmek için onlara bağışlayacağız. Van’ın zemheri döneminde ‘Yetim Gülerse Dünya Güler’ sloganıyla bütün yetim kardeşlerimize ulaşacağız. Bütün bölge insanımızı Filografi sergisine davet ediyoruz. Kurslarımıza ilgi ve alaka çok yükse orandadır. Filografi sanatını yaygınlaştırarak bu güzel mesleği herkese tattıracağız." şeklinde konuştu.

Yaklaşık 40 eserin yer aldığı Filografi sergisi, Pazar günü (yarın) saat 22.00’a kadar açık kalacak. (Yunus Tuğrul-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler