Boyluca Köyünde Kutlu Doğum heyecanı

Peygamber Sevdalıları Platformu tararından Gaziantep’in merkez Boyluca (Bınam) Köyünde “Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hz. Muhammed (sav)” temalı Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Peygamber Sevdalıları Platformu Gaziantep İl Koordinatörlüğü tarafından Boyluca (Bınam) Köyünde düzenlenen "Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temalı Kutlu Doğum etkinliğine köy halkı büyük bir ilgi gösterdi. Tekbir ve salavatların eksik olmadığı programda, Hz Muhammed'i (sav) konu alan ilahiler seslendirildi.

Köy meydanında düzenlenen etkinlikte, alana asılan ‘Anam babam sana feda olsun ya Resullullah', ‘Seni anlasaydık dertler biterdi, seni anlayanlar huzura erdi' ve ‘Muhammed'in sevdalıları gül bilirler dikenleri' pankartları ile tevhit bayrakları güzel görüntüler oluşturdu.

Sunuculuğunu ömer Naimoğlu'nun yaptığı etkinlik Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Etkinlik, İnzar ilahi Grubu'nun seslendirdiği ilahilerle heyecan ve coşku doruğa ulaşırken, etkinlik okunan Mevlid-i Şerif ile devam etti.

Peygamber Sevdalıları Platformu Gaziantep İl Koordinatörlüğü adına programın açılış konuşmasını yapan Mustafa Kaplan, Kutlu Doğum etkinliklerinin her yıl katlanarak büyüdüğünü ve bu etkinliklerin merkez şehirler ile sınırlı olmadığını belirterek, Kutlu Doğum heyecanınının İlçe, belde ve köyleri de sardığına dikkat çekti.

Daha sonra etkinlikte Peygamber Sevdalıları Platformu Kız İlahi Grubu Kürtçe ‘Can Muhammed (sav) Türkçe ‘Sevdalıyız Muhammed'e (sav) ilahilerini seslendirdi. İlahilerin ardından Fatma Gizem Kılıç, isimli küçük kız Peygamber Efendimizi konu alan "Kırk Yaşındasın" şiirini okudu.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Araştırmacı-Yazar Mustafa Karakurt, günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı.

Konuşmasında özellikle ebeveynlere seslenen Karakurt, "Çocuklarımıza bana Resulullah (sav) hayatından bir-iki sayfa oku diyelim. En azından haftada bir ve iki defa bunu yapabilelim. O'nu okumalı ve çocuklarımıza okutmalıyız. O'nu yaşamalı ve yaşatmalıyız. Çünkü bizim başka bir çaremiz yoktur. Başka kurtuluşumuz yoktur."dedi.

Hz. Muhammed'in (sav) sünnetine, sevgisine ve muhabbetine sahip çıkılması çağrısında bulunan Karakurt, konuşmaına şöyle devam etti:

Yemin ederim ki, eğer bu gün biz Resulullahın (sav) sevgisine, muhabbetine ve hayatına sahip çıkmaz isek, yarın bizim de durumuz Suriye'dekinden farksız olacaktır. Buralar da Sur, Nusaybin ve Cizre gibi olacaktır. Hani 28 Şubat döneminde Kur'an kurslarını ve imam hatip okullarını kapattırdılar. Allah (cc), Hz. Muhammed (sav) diyen insanları zindanlara attılar. İşte o dönemden sonra seküler bir nesil yetişti. Muhammedsiz bir nesil yetişti. Kardeşliği, hukuku ve vahdeti bilmeyen bir nesil yetişti. Bu gün onlar şehirleri harabeye çevirmişlerdir. Dolayısıyla bu sevgiye ve muhabbete sahip çıkmamız gerekir. Bununla beraber bu sevgiyi yetim bırakmamamız gerekir.

Hz. Muhammed (sav) sahip çıkanların ve O'nu etrafında bir araya gelenlerin değer kazandığına dikkat çeken Karakurt, bu gün vahdet kardeşliğin ancak Peygamber sevdası etrafında birleşmede olduğunu vurguladı.

Sahabelerin Hz. Muhammed (sav) olan sevgi ve bağlılıklarından örnekler veren Karakurt, "Sahabeler peygamberimizin Allah (c.c) getirmiş olduğu saadet düsturlarına ve prensiplerine azı dişleri ile sahip çıktılar. O'nun emirlerine sımsıkı bir şekilde bağlandılar. Ve öyle bir şeref kazandılar ki, öyle bir yüceldiler ki sahabeler, köle olan insanlar efendi oldular. Hz. Bilal (r.a) köle bir insandır. Siyah bir deriye sahip olan insandır. Ama Peygamberimizin toplumunda hiç kimse renginden, ırkından, dilinden ve konumundan dolayı dışlanmıyorlardı. Onlar kardeş olarak hareket ediyorlardı. Peygamberimizin etrafında O'nun muhabbeti ile bir araya gelmişlerdi. Kardeş olmuşlardı. Onlar öyle bir yüceldiler ki, sıradan ve köle olan Bilal (ra) İslam Resulullah (sav) sevgisi ve muhabbeti Bilal (ra) Kabe'nin damına çıkartıyor." şeklinde konuştu.

Program yapılan dua ve ardından katılımcılara dağıtılan ikramlar ile son buldu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler