Bitlis İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde konuşan İl Müftüsü M. Faysal Geylani, dünyanın insanlığa dar gelmesinin, İslam ve Kur’an’dan uzak kalınmasından kaynaklandığını belirtti.

Bitlis İl Müftülüğü tarafından "Mümin, güvenen ve güvenilendir" temasıyla Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe, Bitlis Valisi Ahmet Çınar, şehrin kanaat önderlerinden Şeyh Fetullah Ayte, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Gezer, Emniyet Müdürü Fatih Kaya, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Konferans Salonu'nda düzenlen etkinlik, Sedat Kaya Hoca'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı, sinevizyon gösterimiyle devam etti.

İmamlar tarafından seslendirilen ilahilerle devam eden programın açılış konuşmasını yapan Bitlis İl Müftüsü M. Faysal Geylani, İslamiyet denildiği zaman insanın aklına güven, barış ve huzur geldiğini belirtti.

İslam'ın güzelliğinin anlaşılabilmesi için, cahiliyet devrinin bilinmesi gerektiğini vurgulayan Geylani, "Andolsun ki, Allah'ın elçisinde sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmaya inanan ve Allah'ı çok anan kimseler için en güzel bir örnek vardır." ayetini hatırlatarak, "O dünyaya gelmeden önce insanlar yollarını şaşırmışlardı. Küfür ve haksızlık gönülleri karartmış, Allah'a giden yolları daraltmıştı. Sosyal hayat bozulmuş, ahlak tamamen yok olmuştu. İnsanlığın huzuru, güveni ve saadeti İslam'dadır. Bugün insanlığa dünya dar geliyorsa, bunun tek sebebi İslam'dan ve Kur'an'dan uzaklaşmamızdır. Onun acısını çekiyoruz." dedi.

Programda bir konuşma yapan Bitlis Valisi Ahmet Çınar ise Allah'ın, peygamberi kulların içerisinde seçtiği en şerefli insan olduğunu, rehber olarak gönderilen peygamberin hayatının toplumda uygulanması halinde sorunların çözüleceğinin altını çizdi.

Vali Çınar, şöyle konuştu: "Cenab-ı Allah, Peygamber Efendimizi kulları içerisinden seçti. O, en şerefli noktadadır. Bizlere rehber olarak gönderdi. Eğer onun sözlerini, hayatını, nasıl yaşadığını, nasıl davrandığını öğrenir; kendi hayatımızda ve toplum hayatında uygulayabilirsek, hiçbir mesele, sorun, sıkıntı kalmamış demektir. Bu yıl ‘Mümin, güvenen ve güvenilendir' temalı Kutlu Doğum haftasının ana başlığı çok esaslı bir konu. Doğrudan ahlak, medeniyet ve karakter ile ilgili bir konu. ‘Ben, ancak güzel ahlâkı tamamlamak için gönderildim' hadisi çok anlamlı bir mesaj. Yani hayatın kendisi ile ilgili bir konu."

"Peygamberin Efendimizin sözlerini dinler ve tatbik edersek toplumda huzur olur"

Dinin, aslında doğrudan medeniyet olduğunu belirten Çınar, inanların önce kendilerini sorgulaması gerektiğini hatırlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Din, aslında doğrudan medeniyet demektir. Buradaki başlığa bakarsak kendimizi sorgulamamız gerekiyor. Biz gerçekten İslam toplumu olarak güvenilen insanlar mıyız? Ama buradan şunu söyleyebiliyoruz. Aslında hiç medeni olmayan ve bu sayede Müslümanlara karşı çok zalim olan Batı dünyasına, gelişmiş ülkelere baktığımız zaman desek ki hangisi daha güzelini yapıyor? Vallahi aklımıza onlar geliyor. O zaman kendimizi sorgulamamamız gerekiyor. Peygamberimizin hayatıyla övünmek ümmet olarak hakkımız. Ama onunla övünüp, kaymağını yiyip, onun dediğini yapmamak bir güvensizliktir. Bir tek bununla bitmiyor. ‘İlim öğrenmek Müslüman her erkek ve kadına farzdır' diyor Peygamber Efendimiz."

"O büyük bir öğretmendi hepimiz insanlık adına her şeyi ondan öğrendik"

Hz Muhammed'in sözlerinin dinlenilmesi ve tatbik edilmesi halinde toplumda huzurun olacağının altını çizen Vali Çınar, "Peygamber Efendimiz, Allah'ın seçtiği bir kuldu. Onun sözlerini, davranışlarını dinler ve tatbik edersek, toplum huzur bulur. Peygamber Efendimiz çok iyi bir insandı. Çok iyi bir dosttu. Kendisine herkes güvenirdi. Daha peygamber olmadan önce de adını zaten Muhammed'ül Emin diye koymuşlar. O emaneti sağlam tutar, o emanete hıyanet etmezdi. Helal ve harama dikkat ederdi. Kul hakkına dikkat ederdi. Kimseyi kırmazdı. İyi bir komşuydu, bütün komşuları ondan razıydı. İyi bir eşti, eşleri ondan razıydı. İyi bir babaydı, evlatları ondan çok razıydı. İyi bir dedeydi torunları onunla oynardı. O iyi bir tüccardı, terazisi hiç şaşmazdı. O büyük bir öğretmendi, hepimiz insanlık adına her şeyi ondan öğrendik. O, işini çok düzgün ve sağlam yapardı. Çok büyük bir komutandı. Kısa sürede büyük zaferler kazandı. Dünya tarihini etkileyen zaferler kazandı. O, çok büyük bir devlet adamıydı." şeklinde konuştu.

Yüzüncü Yıl Üniversitesinden Prof. Dr. Şakir Gözütok'un konuşmasıyla devam eden program, katılımcılara gül dağıtılmasının ardından sona erdi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler