Londra'da düzenlenen Kutlu Doğum programında görüntülü mesajı yayımlanan DİB Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, dünyanın güven kaybına uğradığını belirtti.

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Londra'nın Walthamstow bölgesinde "Hz. Peygamber ve Güven Toplumu" temalı Kutlu Doğum programı düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in görüntülü mesajı yayımlandı.

Londra'daki programa katılımının aylar öncesinden planlandığını ancak programa katılamadığından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdiği mesajında Görmez, bu yılki Kutlu Doğum Haftası'nın temasına vurgu yaparak, dünyada bir güven bunalımı yaşandığını ve insanların birbirine güvenmemeye başladığını söyledi.

Walthamstow Belediye Sarayı'nın konferans salonunu dolduran kişilere hitaben yayımlanan mesajında Görmez, "Güven toplumları olmadığımız için güvenlik toplumlarına dönüştük. Her yere kameralar döşeniyor. Bütün insanların her şeyi kaydediliyor. Bir ülkeden bir ülkeye giderken karşılaşılan tabloyu düşündüğünüzde güven toplumları olmaktan ne kadar uzaklaştığımızı görüyoruz." dedi.

Dünyanın güven kaybına uğradığını dile getiren Görmez, "Akarsularımız, denizlerimiz, yiyeceklerimiz, toprağımız, teneffüs ettiğimiz hava dahi bir güven sorunu yaşıyor. öbür taraftan İslam coğrafyasına baktığımızda çok daha büyük acılarla karşı karşıyayız. İman toplumları emanı kaybetti. İslam toplumları selam ve barışı kaybetti. Ülke olarak, millet olarak 15 Temmuz'da yaşanılan o ihanet, saldırı, darbe teşebbüsünden sonra kendi ülkemiz de güven bunalımı yaşıyor." diye konuştu.

Görmez, programın amacına da değindiği konuşmasını, "Nerede yaşarsak yaşayalım, ister Paris, ister Londra, ister İstanbul'da. Yaşadığımız yerde insanlara nasıl güven verebiliriz? Yaşadığımız yerleri nasıl güven toplumuna dönüştürebiliriz? İşte bugün size gönderdiğimiz arkadaşlar da daha çok bu konu üzerinde duracaklar." şeklinde sürdürdü.

Programa KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran, Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Çınar Ergin, Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mahmut özdemir, Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanı Abdurrahman Han, ülkedeki çeşitli derneklerin temsilcileri ve davetliler katıldı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler