Iğdır Üniversitesi'nde Kutlu Doğum programı

Iğdır Üniversitesi ile Iğdır İl Müftülüğü’nün işbirliği ile Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü Konferans Salonu’nda Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında bir program düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, 2016 yılı Kutlu Doğum Haftası teması olan "Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet" konusunun vurgulandığı konferansa, Iğdır Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Faik Yılmaz, İl Müftüsü Cüneyt Kulaz, öğretim elemanları ve öğrencilerin yanı sıra vatandaşlar da büyük bir ilgi gösterdi.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sav) doğumunun 1445. yıldönümü münasebetiyle hazırlanan konferansa konuşmacı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda İl Müftüsü Cüneyt Kulaz'ın protokole gül takdiminin ardından canlı ilahi konseri ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan İl Müftüsü Cüneyt Kulaz, "Bütün Peygamberlerin ilk daveti tevhidtir. Çünkü o, hak yoluna girmenin başlangıcı ve Allah'a inanmanın ilk basamağıdır." dedi.

"Birliğin olmadığı yerde hayat cehenneme dönüşür"

İl Müftüsü Kulaz'dan sonra söz alan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Dr. Muhlis Akar da, "Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet" konusunda bilgi verdi. Allah'ın Kuran-ı Kerim'de birlik beraberliğin olmamasını ateşten bir çukurun kenarında beklemeye benzettiğini belirten Dr. Akar; "Bugün İslam dünyası bir ateş çukurunun kenarında. O nedenle bu seneki, 'Hz. Peygamber (sav) ve Birlikte Yaşama Ahlakı' teması günümüz durumuna çok uygundur. Müslümanlar olarak bizlerin günümüzde yaşadığı en büyük sıkıntı, mezhepçilik, ırkçılık ve taassuptur. Birliğin olmadığı yerde hayat cehenneme dönüşür. Onun içindir ki, Hz. Peygamber (sav hayatının her alanında birlik ve berberlik mesajı vermiştir. Bizler dünya ebediymiş gibi bütün değerlerimizi dünya menfaatine kurban edebilecek duruma düştük. Müslümanların birbirini öldürme gibi bir lüksleri olamaz ve olmamalıdır." dedi.

Konferansın sonunda Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Faik Yılmaz ile İl Müftüsü Kulaz konferansa konuşmacı olarak katılan Dr. Muhlis Akar'a verdiği önemli bilgilerden dolayı teşekkür ederek, birer plaket takdim ettiler.

Programında sonunda katılımcılara kavurmalı pilav ve ayran ikram edildi. (Zülfü Dinç-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler