“Meydanlar yetmiyor O’nu anlatmaya”

Peygamber Efendimizin veladetinin yıldönümü münasebetiyle her yıl Peygamber Sevdalıları Platformunun organizesiyle doğum etkinliklerini değerlendiren alimler ve yazarlar, İlke Haber Ajansı’na konuştu.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından düzenlenen kutlu doğum etkinliklerini İlke Haber Ajansı'na değerlendiren Alimler ve Medreseler Birliği (İTTİHAD) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik ve Hukukçu Yazar Mehmet Emin Güneş, Allah,'tan gelen mesajın anlaşılması için elçisi Hazreti Muhammed'in sünnetini bilinmesi ve onu takip edilmesi gerektiğini belirtiler.

"Bu meydanlar, O'nu anlatmaya yetmiyor"

Allah tarafından Hz. Muhammed(sav) aracılığıyla, insanlığa gönderilen mesajın iyi okunup anlaşılması gerektiğini söyleyen Alimler ve Medreseler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şenlik, bu mesajın daha iyi anlaşılması için Müslümanların Resulullah'ın sünnetine tabi olması ve onun gibi yaşaması gerektiğini söyledi.

Kutlu doğum etkinliklerinin Hz. Peygamber'i anlama noktasında öneminin büyük olduğuna vurgu yapan Şenlik, "Bu tür program ve etkinlikler insanlara Resulullah'ın yolunu öğretiyor. Bu meydanlarda Peygamberini tanıyorlar. O'nun sünnetini tanıyorlar. Maalesef, zamanımızda camilerde Peygamberi anlatma noktasında eksiklikler vardır. O'nu anlatmaya bu meydanlar bile yetmiyor." dedi.

"Kutlu mesaj, kıyamete kadar geçerlidir"

Hazreti Muhammed'e (sav) gönderilen mesajın evrensel olduğunu söyleyen Şenlik, bu mesajın kıyamete kadar geçerli olduğunu söyledi. Bu mesajın programlar ve etkinliklerle çokça zikretmek ve işlemek gerektiğinin altını çizen Şenlik, O'na gönderilen mesajın kıyamete kadar geçerli olduğunu söyledi.

Şenlik daha sonra, "Bu mesajı birkaç programda veya birkaç miting alanında anlamak mümkün değildir. Bunu çokça işlemek gerekiyor. Onun eşsiz önderliğini, O'nun yolunu sürdürmek için mücadele azmine soyunmak ve yeniden bir mücadeleye girişmek için bu programlara her zaman ihtiyaç vardır. Zaman ilerledikçe, bu programların hayrı da katlanacaktır. Allah, birlik içinde yapılan bu hayırlı işlerde Müslümanlara kuvvet, bereket ve sabır versin." diye dua etti.

"Anam-Babam sana feda olsun ya Resulullah!"

Hz. Muhammed'in (sav) Kuran-ı Kerim'in ifadesiyle bir insan olduğunu söyleyen Yazar Emin Güneş ise, Hz. Muhammed'in (sav) insanların cennete gitmesine vesile olacak bir yol gösterici, bir rehber ve bir önder olacağını ifade etti.

Müslümanların onu tanımadıkça yolunu bulamayacağını söyleyen Güneş, Bu dünyanın geçici olduğunu ve herkesin ölümlü olduğunu söyledi.

Güneş daha sonra, "Her canlı bir gün ölümü tadacaktır. ölümden sonra gidilecek iki yer vardır: Biri cehennem, diğeri de cennettir. Peygamberimiz Cennet yolunu gösteren kılavuzdur. İşte bu yüzden sahabeler, ‘Anam-Babam sana feda olsun ya Resulullah!'demiştir. Bu anlamda bütün insanlık, cennete gidebilmek için onu tanımak ve onun izinden gitmek zorundayız. İkinci bir yol yok. O yolu bulamadığımızda bütün yollar cehenneme çıkıyor." ifadelerini kullandı. (M. Sıddık Bilge – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler