Bingöl'ün Sudüğünü köyünde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, Allah'ın, insanlar arasında adaleti tesis etmeleri için peygamberler gönderdiği belirtildi.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Bingöl'ün Sudüğünü köyünde "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temasıyla Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Hava muhalefeti nedeniyle köyün taziye evinde düzenlenen etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Mevlithanların okuduğu mevlidi şerifle devam eden Kutlu Doğum etkinliğinde ses sanatçıları tarafından ilahi ve ezgiler seslendirildi.

İlahiyatçı Ahmet Kızılboğa'nın açılış konuşmasının ardından İlahiyatçı Sadullah Arpa söz alarak, katılımcılara hitap etti.

Hz. Muhammed'i anlamak amacıyla bir araya geldiklerini belirten Arpa, "Onu anlatmak için kelimeler kifayesiz gelir. Zamanımız az. Sadece onun bir yönünü anlatabiliriz. Onun adalet vasfını anlatmaya çalışacağız. Adalet herkese hakkını teslim etmektir. Bir toplumda adalet varsa o toplum ayakta kalır ama orada adalet yoksa yıkılmaya mahkûmdur. Bütün hükümdarlar kendi yönetimlerini adaletle ayakta tutmuşlardır. Ne zaman adaletten sapmışlarsa zalim olmuşlar ne zaman zulümlerine başlamışlarsa Allah onların birliklerini ve dirliklerini yok etmiş, ortadan kaldırmış ne devletleri ne de hükümranlıkları ayakta kalmış." dedi.

"Allah mazlumun hakkını zalimden soracaktır"

Allah'ın, mazlumların hakkını zalimlerden soracağına vurgu yapan Arpa, sözlerine şöyle devam etti: "Din gününün, hesap gününün sahibi odur. Mutlak adil olan odur. Çünkü biz bu dünyada çok haksızlığa maruz kalıyoruz, haksızlık yapıyoruz. Zulmeden zulmüyle, mazlum mazlumiyetiyle gidiyor ve hakkını alamıyor bu dünyada. İşte mutlak adil olan Allah Teâla 'Mazlumun hakkını ver. Sen dünyadayken buna zulmettin.' diye hesap soracak. Mazlum, bunu bildiği için dünyada zulme de uğrasa gönlü rahattır. Çünkü biliyor ki mutlak adil olan birisi var. Bu zulüm yapanlardan hesabını soracaktır."

"Peygamberler adaleti tesis etmek için gönderilmiştir"

Yeryüzüne gelen bütün peygamberlerin adaleti tesis için gönderildiklerini dile getiren Arpa, Hz. Muhammed'in hayatının adalet yönünde birçok örnekle dolu olduğuna değinerek, "Hz. Peygamber bedenen aramızdan ayrılmış ama o 'Ben size sünnetimi ve Kur'an-ı Kerim'i emanet bırakıyorum. Kur'an'a ve sünnetime sarılırsanız yoldan sapmazsınız. Eğer emanetim olan Kur'an ve sünnetimi terk ederseniz yolunuzdan saparsınız.' demiş. Bizlerin, Allah Resulünün sünnetini tekrar aramıza getirmemiz lazım. Onu evimize, ailemize, köyümüze, sokaklarımıza ve hayatımıza getirmemiz lazım. Bizim başka çaremiz yok." şeklinde konuştu.

Arpanın konuşmasının ardından sahneye çıkan kız çocukları, ezberledikleri hadisi şerifleri Arapça ve Türkçe olarak okudular. Kutlu Doğum etkinliği Refik Gönül'ün yaptığı dua ile sona erdi. (İLKHA)

Etkinliğin tamamı: https://youtu.be/RFUSadaXhT0 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler