İstanbul’da kılınan ilk teravih namazında Müslümanlar camilere sığmadı

​İslam âleminin heyecanla beklediği mübarek ramazan ayı kılınan ilk teravih namazı ile başladı.

Teravih namazlarını kılmak için camileri hınca hınç dolduran Müslümanlar ramazan ayının gelişinin coşkusunu yaşadı. İbadet ayına zikirler, salavatlar ve tekbirlerle başlayan halk, ellerini dualarla semaya kaldırıp tövbe ve istiğfarda bulundular.

Mübarek ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak için Fatih camiine akın eden Müslümanlar duygu ve düşüncelerini İLKHA’ya anlatarak ramazan ayının hayırlara vesile olması temennilerinde bulundular.

Ramazan ayının mazlum Müslüman halkların zafer kazanması için daha çok dua ve ibadet ayı olduğuna değinen Şam Âlimleri Derneği Başkanı Şeyh Usame Errufai, "Şüphesiz ki her kul, Rabbinin ona bahşettiği bu mübarek ayda ibadet ve taat görevini yerine getirmelidir. Fakat Müslümanlar üzüntüleri, ihtiyaçları ve tüm bu başlarına gelen belalar karşısında bu ayda daha çok rabbine dua ve ibadet etmelidir. Böylelikle Umulur ki Allah kendi fazlından Ümmeti Muhammedi kurtarır ve onlara zaferi nasip eder." şeklinde konuştu.

Ramazanın Müslümanlar hakkında daha fazla dertlenme ayı olduğuna vurgu yapan Mustafa Doğuş isimli vatandaş, "Ramazan’ı şerifin gelmesiyle sevinçliyiz. Tabi ki ramazan ayı eğlence ayı değil. Bunu özellikle vurgulayalım. Ramazan paylaşma ayıdır. Dünya coğrafyasında ki Müslümanların dertleriyle daha fazla dertlenme ayı. Kendimizi daha fazla hesaba çekme ayıdır diye düşünüyorum. Bütün Müslümanların ramazanı mübarek olsun." ifadelerine yer verdi.

İnegöllü Âdem Akastan isimli vatandaş, "Müslümanların en güzel aylarından bir tanesi. Müslüman ve müminlere hayırlı ve mübarek olsun inşallah." dedi.

Çok mutlu olduğuna vurgu yapan Abdullah Büyüksezer, "Çok mutluyuz. Rahmet yağmurunun yağması ve bu güzel hava değişikliği o kadar muhteşem ki sevinçten doyamıyoruz. Her zaman böyle bir ramazan-ı şerif olsun inşallah. Müslümanlar için bir bereket oldu. Çok güzellikler geldi. Çok mutluyuz. Allah bayrama ulaşmayı nasip etsin. Allah bütün Müslümanlara şuur nasip etsin." şeklinde konuştu.   

Cevdet Coşkun isimli vatandaş ise şöyle konuştu: "Bütün İslam âleminin ve ülkemizin ramazanını kutluyorum. Ümmet-i Muhammed için hayırlara vesile olsun. Acılar ve zulümler bitsin inşallah. Bu buruk geçirdiğimiz son ramazan olsun. "

Osman Altun da İslam aleminin şu an mahzun bir ümmet olduğunu belirterek ramazanın, islam aleminin birliğine vesile olmasını temenni etti.

Müslümanların günahlarının af olması temennisinde bulunan Özgür Selçuk, "Bütün İslam âlemine hayırlı olmasını diliyorum. Şu ezanların hürmetine Allah ülkemize zeval vermesin." dedi.

Kudüs’e huzurun gelmesi temennisinde bulunan Mehmet Demirtaş, "Ramazan’a erişemeyenlere rahmet diliyorum. Allah bize ömür verdi, eriştik çok şükür. Sağlık, sıhhat, afiyet içerisinde değerlendirmeyi de nasip etsin. Gerek gönlümüzde, gerek ailemizde ve tüm İslam âleminde inşallah hayırlara vesile olur. Özellikle İslam coğrafyasında kan akan yerlerde inşallah kanın durmasına, Kudüs’e huzur gelmesine vesile olur. Rabbim inşallah sahurumuza, seherimize bereket versin. Rabbim bütün ibadetlerimizi şimdiden kabul etsin. Allah, iyilerle bir sofrada buluştursun." ifadelerine yer verdi.

Mustafa Cezar da israftan uzak bir ramazan temennisinde bulundu. (Zeyd Varol, Nizamettin Aşkın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler