​

Batman'da ramazanın ilk cumasına akın eden halk, Müslümanların vahdetlerini oluşturarak ancak güç sahibi olabileceğini belirterek, "Müslümanlar birlik olarak İslam dinine sahip çıkmalıdır. Ancak bu şekilde emperyalistlerden kurtulabiliriz." dediler.

Batman’da on bir ayın sultanı mübarek ramazan-ı şerifin ilk cuma namazında müminler camilere akın etti. Camilerde yer bulamayan cemaat, namazlarını cami dışında saf tutarak kılmak zorunda kaldı.

Batman’da kentin en büyük ve eski camilerinden olan Ulu Camiinde yer bulamayan cemaat, namazlarını cami dışında sokak, pasaj ve dükkânlarda serdikleri seccadeler üzerinde kıldı.

Ramazan ayının ilk cuma hutbesinde, ramazan ve infak konusu işlendi. Cami imamı, özellikle bu ayda Müslümanlara bol bol sadaka vermeleri tavsiyesinde bulundu.

Namazın ardından İLKHA mikrofonlarına konuşan Batmanlılar, ramazan ayının İslam ümmetinin birlik ve beraberliğine vesile olması temennisinde bulundular. Vatandaşlar, Müslümanların vahdetlerini oluşturarak ancak güç sahibi olabileceğini söylediler.

"Kanları akıtılan Müslümanlara maddi, manevi destek olmalıyız"

Müslümanların ramazan ayının kıymetini çokça bilmesi gerektiğini vurgulayan Mehmet Şirin Yıldız, "Bu ay mukaddes bir aydır. Peygamber efendimiz diğer aylara göre ramazan ayında çok daha fazla ibadet ederdi. Özellikle ramazanın son 10 gününde ibadetlerini artırıyordu. Peygamberimizin ibadeti öyle bir hal alıyordu ki, hatta ayakları bile şişiyordu. İslam coğrafyasının dört bir tarafından Müslümanların kanı akmaktadır. Biz Müslümanlar ibadetlerimizde onlara dua etmeli, maddi olarak yardımda bulunmalıyız. İnsanların ramazan ayının bereketinden istifade etmesini istiyoruz." dedi.

"Birliğin devam etmesini istiyoruz"

Ramazan ayında oluşan manevi atmosferin, birlik ve beraberliğin ramazan ayından sonra da devam etmesi gerektiğini belirten Mehmet Fikri Kaya, "Ramazan ayı mukaddes bir aydır. On bir ayın sultanıdır. Ramazan ayımız Allah’a hamd olsun çok güzel geçiyor. Bu ayda Müslümanlar birlik olmalıdır. Barış istiyoruz. Dünya Müslümanlarına dua etmeliyiz. Bu ayda manevi bir hava oluşuyor, Müslümanlar da birlik sağlanıyor. Ramazan ayından sonra da oluşan birliğin devam etmesini istiyoruz." diye konuştu.

"Helal ve harama karşı daha dikkatli olunmalı"

Müslümanlar arasındaki tefrikanın son bulmasını arzuladıklarını ifade eden Ferhan Dağ ise şunları söyledi:

Ramazan ayı geldiği zaman insan daha hassas oluyor. İbadetler daha fazla artıyor. Müslümanlar birlik ve beraberliklerine dikkat etmeli, insanların kalbini kırmamak gerekir. İnsanlar helal ve harama karşı daha dikkatli olmalıdır. Bütün aylarda da dikkat etmeli ama bu ayda bunlara daha fazla dikkat etmeliyiz. Ramazan ayından sonra da insanlar bu hassasiyetlerine devam etmelidir. İnşallah bu ramazan ayı Müslümanlar arasında kardeşliği daha iyi pekiştirir, birliğini devam ettirir.

"Müslümanlar güç, kuvvet sahibi olmalı"

Her zamankinden daha fazla Müslümanların vahdete ihtiyaç duyduğunu aktaran Musa Can, "İslam dini ne kadar çoğalırsa o kadar iyidir. Yalnız biz Müslümanların mücadelesi daha fazla artmalıdır. Müslümanlar güç, kuvvet sahibi olmalıdır. Müslümanlar, Peygamber efendimizin kurduğu İslam tezgâhına tam anlamıyla sahip çıkamıyor. Müslümanlar, emperyalistlere karşı daha güçlü olması için birliklerini sağlamalıdır. Müslümanlar birlik olarak İslam dinine sahip çıkmalıdır. Ancak bu şekilde emperyalistlerden kurtulabiliriz." ifadelerini kullandı.

"İhtiyaç sahiplerine el uzatmalı, yardım sever olmalıyız"

Abdülaziz Dağ ise ramazan ayı ile ilgili duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: "Ramazan ayı bereket, şefkat, dürüstlük, rahmet, insaniyet ayıdır. İnsanlar Allah’tan korkmalı, komşularına, halkına şefkatle yaklaşmalıdır. Bu ayda ihtiyaç sahiplerine el uzatmalı, yardım sever olmalıyız." (Mehmet Fatih Akgül, Mehmet Sait Çelik-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler