​

​Ramazan sevincinin en yoğun hissedildiği illerden biri olan Siirt’teki vatandaşlar, büyük bir özlemle bu ayı beklediklerini söylediler.

Cehennem kapılarının kapatıldığı, şeytanın zincire vurulduğu, cennet kapılarının sonunda kadar açıldığı rahmet, mağfiret ve kurtuluş ayı ramazan ile ilgili duygu ve düşüncülerini İLKHA ile paylaşan vatandaşlar hasretle bekledikleri mübarek ramazan ayına kavuşmanın sevincini yaşadıklarını söylediler.

Ümmetin birliğinin sağlanması ve İslam coğrafyasında dökülen kanların son bulmasını yüce Allah’tan niyaz ediyoruz.” diyen vatandaşlardan Ömer Dündar, şunları söyledi:

“Şu anda çok güzel duygular içerisindeyim, aylardır 11 ayın sultanı olan ramazan ayını büyük bir özlemle bekliyoruz. İnşallah bu ramazan ayı ümmetin vahdetine, İslam ümmeti içerisinde bulunan kavgaların son bulmasına ve barışa vesile olmasını diliyorum. Bütün ümmetin duası ve beklentisi bu yöndedir.”

Ramazan ayının şimdiden kendini hissettirmeye başladığını belirten Dündar, “Özellikle Türkiye coğrafyasında ramazan ayının en güzel bir şekilde kendini hissettirdiği Güneydoğu Bölgesi olarak Siirt’i örnek gösterebiliriz. Ramazan ayında şehrin hiçbir bölgesinde açık kahve veya lokanta bulamazsınız. Bu nedenle burada çok daha farklı bir manevi ortamın oluşmasına vesile olduğunu söyleyebiliriz. Dilerim ki bütün Müslümanlar ramazan ayının maneviyatından payını alır da hem zekâtını vererek kendini temizler ve oruç tutarakta kendini günahlardan arındırır.” şeklinde konuştu.

"Müslümanlar zekâtını, fitresini verirse ramazan ayı güzel geçer"

11 yıl önce Gaziantep’ten Siirt’e atandığını belirten vatandaşlardan Hakan Öztürk, ramazan dolayısı ile yaşadığı duygu ve düşüncelerini şu şekilde anlattı:

“Allah’a şükürler olsun ki bizleri tekrar bir ramazan ayına daha kavuşturdu. Allah, İnşallah ramazan ayında yapacağımız ibadetlerimizi kabul eder. Eğer camileri doldurur ve ibadetlerimize ehemmiyet verirsek inşallah daha da iyi olacak. Ülkemiz ve bütün ümmeti Muhammed ile daha güzel günlere çıkacağımıza inanıyorum. Herkes ibadetlerini düzgün bir şekilde yapar, zekâtını, fitresini herkes hakkı ile verirse duamız odur ki Allah, kabul eder ve bu şekilde ramazan ayı da güzel geçmiş olur.”

"Ramazan bereket ayıdır"

Yılar önce siyonist işgalcilerin zulmünden Türkiye’ye sığınan Filistinli Zekeriyya İdris Yasin, İngiltere, Fransa ve Amerika’nın Müslümanlar üzerinde büyük oyunlar oynadığını belirterek, "Yarabbi! Bu oyunlarından dolayı sen Müslümanlara yardım et, vahdetlerini sağla ve muzaffer eyle" duasında bulundu.

Yasin, “Aslen Filistinliyim ama gördüğünüz gibi hayatımı Türkiye’de idame ettiriyorum. Bu vesileye Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Bizi ramazana kavuşturan Cenab-ı Allah’a hamdolsun. Allah, İslam’a, ümmete ve tüm Müslümanlara hayır getirsin. Ramazan bereket ayıdır.” ifadelerini kullandı.

Ramazan ayının bütün dünyaya huzur, barış, birlik ve beraberlik getirmesini temenni eden vatandaşlardan Muzaffer Arı, ramazan ayının maddi ve manevi hastalıklardan kurtulma ayı olduğunu belirterek, yapılan zamların da son bulmasını istedi.

Vatandaşlardan Cafer Şanan ise, “Ramazan ayı yaklaştığı için bizler de çok sevinçliyiz. Bütün İslam âlemine hayırlı olmasını dilerim. Ramazan ayı bolluk demek, bereket demektir. İnşallah her şeyin daha güzel olmasını diliyoruz bizim beklentilerimiz bunlardır. İslam ümmetine hayırlar getirmesini temenni ediyorum.” dedi. (Murat Orhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler