AFAD kontrolünde yapılan deprem konutlarındaki denetim eksikliğinden dolayı konutların kullanılamaz halde olduğunu belirten mahalle sakinleri yetkilileri göreve çağırdı.

Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Kevenli mahallesinde AFAD kontrolünde yapılan deprem konutlarındaki eksikliklerden dolayı mağdur olan mahalleler, denetimden sorumlu olan AFAD’ın gereken denetimleri yapmadığını söyledi.

AFAD tarafından deprem konutlarının ihalesinin yapıldığını ancak müteahhitlere verilen ihalelerin denetlenmediği için işlerin tamamlanmadığını belirten mahalle sakinleri, aradan geçen uzunca zamana rağmen konutların halen bitirilememiş olmasından şikâyetçi olduklarını söylediler.

Konutların deprem standartlarının altında olduğunu ve kaliteden çalındığını iddia eden konut sakinlerinden Said Uçak, “3 senedir inşaatı devam eden bu deprem evlerinden memnun değiliz. Cam mermeri, parke ve mutfak dolabı bile daha yapılmamış. Burada bulunan 20 hanenin her odasında bir pencere eksik. Bize gösterilen projeye ile bu evlerin arasında hiçbir alaka yok. Denetim için gelen memurlar işlerini iyi yapmadıkları için müteahhit, kafasına göre işleri yapıyordu. Hem müteahhit hem de kontrol ekiplerinden şikâyetçiyiz. Kimimiz konteyner da kimimiz de halen kirada kalıyor.” ifadelerini kullandı.

“AFAD’a bu yapılar için imza vermedik “

AFAD’a yaptıkları her başvurunun olumsuz sonuçlandığını ve her defasında işlerinin ertelendiğini söyleyen mahalle sakinlerinden Sıddık Laç ise, “Biz AFAD’a bu yapılar için imza vermedik. Bu tamamen rezalet. Konutlardaki kolon eksikliği ile iç düzeni ile kapı ve pençesine kadar, her şeyinde eksiklik var. Devletin bir kontrol mekanizması var. Allah için neden çalışmıyorlar. Bir kuru ev diktiler ve anahtar verdiler, 3 sene boyunca böyle ıssız bir yerde bekliyoruz. Camlar kırılmış, musluklar hepsi çalınmış, duvardaki kablolar hepsi çalınmış. Buradan yetkililere sesleniyoruz! Denetimcilere sesleniyoruz! Gelin, denetleyip onay verdiğiniz bu evlerde siz yaşayın. Eğer tasasız bir şekilde yaşayabiliyorsanız, biz, köy halkı olarak susup haksızız diyerek yerimizde oturacağız. Ama yok, eğer oturamayacaksanız, neden işi başınızdan atmak için, hiç denetlemeden onay veriyorsunuz.” dedi.

“Sizde hiç Allah korkusu yok mu?”

AFAD’a, “Sizde hiç Allah korkusu yok mu?” diyerek seslenen Osman Tuğrul, “Bu şekilde kul hakkına giriyorsunuz. Bir yapı bu kadar sahte yapılmasına rağmen nasıl üç sene sürer? Soruyoruz yetkililere; su yok, alt yapı yok, çevre düzenleme yok, yol yok. Önce sevindik, ev yapacaklar diye, ama bu sevincimizi kursağımızda bıraktılar.” İfadelerini kullandı.

Konu ile ilgili olarak görüşü alınmak istenen AFAD İl Müdürülüğü yetkilileri ise konuya ilişkin olarak konuşmak istemediklerini söylediler.  ( Yunus Tuğrul – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler