Duble Yol projesinin 10 metrelik yola düşürülmesine halktan tepki

​Bingöl-Sancak beldesini birbirine bağlayan 33 kilometrelik yolun duble yol yapılacağı müjdesinden sonra vazgeçilmesi bölge halkının tepkilerine sebep oldu.

Erzincan-Bingöl bağlantısını sağlayacak olan ve Bingöl-Sancak beldesini birbirine bağlayan yolun daha önce duble yol olarak yapılacağı yönünde müjde verilmesi ancak sonrada yolun ihalesinin duble yol olarak değil de 10 metre genişliğinde çift şerit yol olarak yapılmasına bölge halkından gelen tepkiler büyüyor.

KDV dahil olmak üzere 260 milyon TL bir rakamla davetiye usulüyle Ankara’da ihale edilen 33 kilometrelik yolun büyük kısmının sadece yol genişletme çalışması olacağını belirten bölge halkı, bu paraya rağmen yolun, duble yol olarak yapılmamasının akıl karı olmadığını sözlerine eklediler.

“Yıllarca hayal ettiğimiz duble yol 10 metrelik yola düştü”

Sancak beldesinde oturan Ramazan Başak, hayal ettikleri duble yol beklentilerinde hayal kırıklığını yaşadıklarını söyleyerek, “Kısacık bir yolla bu kadar büyük bir para verilmez, yazık günahtır. Sancak, Adaklı ve Kiğı belediye başkanlarına sesleniyorum! Bize söz verilen ve projesi yapılmış olan yol 10 metrelik yol değil. Bu proje uygun olan güzergahtan gelmesi lazımken başka yerlere çekiliyor. Ben burada yetkililere sesleniyorum,  Cevdet Yılmaz beye sesleniyorum.  Bu yola bu kadar para verilir mi? Bu yolu bu şekil istemiyoruz, İptal olsun.  Yıllarca duble yol hayalini kurduk, yapılacaksa güzel bir şey yapılsın istedik. Bu yol sözde Doğu, Güney Doğuyu Karadeniz’e bağlıyordu. Doğu, Güneydoğu’yu Karadeniz bölgesine bağlayan bir yol 10 metre genişliğinde olabilir mi?” diyerek tepki gösterdi.

“Cumhurbaşkanı ve Başbakan duruma el atsın”

Halkın belediye başkanlarıyla birlikte Ankara’ya gidip durumun düzeltilmesi için girişimlerde bulunması gerektiğini anlatan Başak, “Bu bölgenin halkı olarak yaz-kış çok zorluklar çekiyoruz. Yolumuz dar virajlarla doludur. Yeni yol projesi ile eski yol arasında bir fark yok.  Yeni yol güzergahını gösteren beyaz taşlar konulmuş eski yolun güzergahında devam ediyor. Projede, keskin viraj ve rampalar kalmaya devam ediyor.  Buradan Cumhurbaşkanına, Başbakana, bütün yetkililere sesleniyoruz! Onlar Bingöl-Sancak yolu için duble yol olacak demişlerdi. Şu anda projede duble yol görünmüyor. Rica ediyoruz bu duruma bir el atsınlar.” İfadelerini kullandı.

25 metrelik duble yol yerine 10 metrelik yol

Sancak beldesinde 14,15 yıldır esnaflık yaptığını söyleyen Rıfat Çolpan ise bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son AK Parti Kongresinde yol müjdesini verdiğini ve Erzincan, Bingöl ve Diyarbakır’ı birbirine bağlayan yoldan söz ederek duble yol yapılacağı yönünde açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Çolpan, “Bingöl’den sancağa gelen yolun güzergahı, Kartal denilen bölgeden değil de arka tarafından geçmesi planlanıyordu. Bu yol, yol değildir. Çok yanlış bir proje.  Sancak halkı olarak, muhtarlarımız ve yetkilerimiz durumu Cumhurbaşkanı’na ve Başbakan’a kadar gidip durumu izah edip yol projesini düzeltsinler. Yol 25 metre genişliğinde duble yol olması lazımken, genişliği 10 metrelik bir yola dönüştürülüyor.  Bölge halkı olarak çok rahatsızız ve bu yolu istemiyoruz. Proje düzeltilsin ve söz verildiği şekilde devam edilsin.” şeklinde konuştu.

“Bingöl-Sancak eski yolunda insanlar öldü, araçlar uçuruma uçtu”

Bingöl-Sancak beldesi arasında yapılması planlanan yol projesinin yanlış yapıldığını dile getiren belde halkından bir vatandaş ise şöyle konuştu:

“Bingöl-Sancak yolunun güzergahı yanlış yapılmış. Böyle bir proje bizim faydamıza da değil. Kışın çok sıkıntı çektiğimiz yerlerden gelmesin. Bize yol yapılacaksa doğru bir güzergahtan yol yapılsın. Bingöl’den gelip Erzincan’a giden bir yolun genişliği 10 metre olur mu?  Bu proje büyük bir proje ve maliyeti çok yüksektir.  Yetkililer, tekrar projeyi gözden geçirsinler. Yeni projede virajlar ve rampaların olmaması lazım.  Bu yolda çok insan öldü, arabalar uçurumlara gitti. Bölge halkından fikir alınsın ve düzgün bir yol yapılsın istiyoruz.”

“Görüldüğü kadarıyla bu yeni proje torpil ile yapılmış bir projedir”

1950’den beri Sancak merkezde esnaflık yaptığını anlatan Cemal Artumlu da mevcut Bingöl-Sancak yolunun kış aylarında virajlı, rampalı ve hep buzlu olduğundan çok ölümler yaşandığını söyledi.

Artumlu, “Bingöl-Sancak yolunun duble yapılacağı ile ilgili olarak cumhurbaşkanımız ve başbakanımızdan dinledim. Bingöl ve Erzincan’ı birbirine bağlayan Bingöl -Sancak yolu müjdesini o zaman duble yol olarak verdiler.  Duble yolun genişliği 25 metre olması lazımken projede bu yol 10 metre olarak geçiyor. Biz, bölge halkı olarak bunu kabul etmiyoruz.  Bingöl’den Sancak’a gelen yolun, Kartal bölgesinden geçmemesi lazım.  O bölge çok sıkıntılı, virajlı, rampalı bir bölge. Yeni yol doğru bir güzergahtan geçirilsin. Görüldüğü kadarıyla bu yeni proje torpil ile yapılmış bir projedir.” dedi.

“Bingöl Sancak yolu hayal kırıklığına uğrattı”

Sancak eski belediye başkanı Fahrettin Çoban da yapım aşamasına gelen Bingöl-Sancak yolu hakkında görüşlerini paylaşarak şunları söyledi:

“Yeni yol çalışma müjdesi almamız bizi son derece sevindirdi. Yalnız Kesin olmamakla beraber aldığımız duyumlara göre yolun, yüksek standartta yapılmıyor olması ve bölünmüş yol olmaması bizi hayal kırıklığına uğrattı.  Güzergahın yerleşim yerlerine uğramasından büyük yarar görüleceği düşünülmüşse de önemli olan bu yolun bölünmüş yolun standardında olmasıydı. Bizim gönlümüzden geçen ve 15, 20 yıldan bu yana beklentimiz, bu yolun Bingöl’den Erzincan güzergahına ulaşması, kuzey ilçelerinin çıkmaz sokak olmaktan çıkarılmasıdır. Ayrıca bu yolun, İstanbul Bingöl arasını 230 kilometre kısaltması da bekleniyordu.”

“Doğu ve Güney Doğu ile Karadeniz bölgelerini bağlayan yol 10 metre olabilir mi?”

Yol için ayrılan ödeneğin takdire şayan olduğunu ifade eden Çoban, “Fakat yolun, standartlara uygun ve bölünmüş yol olması talebimiz vardır.  İnşallah büyüklerimiz, Karayolları yetkilileri vatandaşların gönlüden geçen bu beklentiyi karşılarlar. Böyle olursa bir fayda görürüz. Yoksa 10 metrelik yol bizim sorunlarımızı çözmez.  Hayallerimizi de yarıda bırakmış olur. Ben belediye başkanlığı görevindeyken, devlet yetkililerimize sürekli özellikle ilimizin ta Güney doğudan, Mersin, Diyarbakır, Urfa, Gaziantep’ten gelip Sancak güzergahından Erzincan’a geçip Karadeniz’e bağlanması hayaliyle yaşadık. Ama şu anda bu yolun 10 metrelik genişlik ile bu sorununuza çözüm getirmez.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler