Kadir Gecesi hakkında duygu ve düşüncelerini dile getiren Mardinliler, bu gecenin kadrinin bilinmesini istediler.

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in 27'nci gecesine denk gelen ve Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gece olarak bilinen Kadir Gecesi hakkında İLKHA'ya konuşan Mardinliler, bu mübarek geceyi ibadetle geçireceklerini ve tüm İslam âlemi için dua edeceklerini belirttiler.

Bu gibi günleri fırsat bilerek, kadrinin bilinmesini isteyen Mardinlilerin, duygu, düşünce ve temennilerini anlatırken oldukça heyecanlı oldukları gözlemlendi.

Fikri Alp: Millete hayırlı uğurlu olsun inşallah. Allah kısmet ederse Kadir Gecesi'ni camide geçireceğiz.

Hamid Erkar: Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecemiz mübarek olsun. Tüm İslam âlemine hayırlara vesile olsun inşallah.

Ferit Hançer: Kadir Gecesi'nin tüm Müslümanlara hayır getirmesini istiyorum. Müslümanlara zaten farzdır bu ama milletimizin bir kısmı artık oruç tutmuyor, günahtır. Mezara girdiklerinde onun hesabını verecekler.

Hüsnü Boraş: Allah'ın bizi rahmetiyle kuşatması için hem kendimize hem ümmete dua edeceğiz. Bu aramızdaki ateşin kalkması için ferahlık, muhabbet istiyoruz. Hepimiz kardeşiz.

Hacı Yaşar Ariker: Allah'a şükür, bizim eski Mardin'de Ramazan ayı çok güzel geçiyor. Tabi, eski Ramazanlara nazaran oruç tutmayanlar var ama yine de Mardin'de Ramazan ayı yüzünü gösteriyor, çok güzel. Hayırlısıyla da Kadir Gecesi geliyor. Rehber TV'yi devamlı izliyoruz, Allah sizi muvaffak etsin. Allah'ın bu Ramazan ayını ümmeti Muhammed'in kurtuluşuna vesile kılmasını diliyoruz ve dua ediyoruz. Kur'an tilaveti yapıyoruz, kaza namazı ve selat-u tesbih namazını kılıyoruz. Sonra da Allah razı olsun, hayır sahipleri sahur veriyor, Ulu Cami'de sahurumuzu yapıyoruz. Allah'tan kabul etmesini diliyoruz.

Ahmet Sayge: Kadir Gecesi'ni genellikle Ulu Cami'de geçiriyoruz. Yatsı namazından sonra dualarımız başlıyor. Tesbih ve teravih namazı, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle sahura kadar Allah'a ibadet ediyoruz, dualar ediyoruz. Daha sonra ortada sahur yemeği veriliyor. Mardin'de böyle birliğin olması çok güzel. Her ülkede, her şehirde olmasını tavsiye ediyorum, inşallah olur. Kadir Gecesi'nin tüm Müslümanlara hayır getirmesini diliyorum. Bütün İslam âleminin birlik ve beraberlik içinde olmasını istiyorum. Filistin'de yapılan zulümlerin önlenmesini istiyorum. Rabbim bütün Müslümanların üzerinde yapılan zulümleri önlesin.

Şeyhmus Sayge: Kadir Gecesi'nde en büyük duamız İslam âlemine olsun. İslam âlemi bu durumdan kurtarılsın inşallah. Tüm ibadetlerimizi huzurlu bir şekilde başta Müslümanların bulunduğu yerde dua edelim ki Cenabı Allah bu fitneyi, bu kanı Müslümanların arasından kaldırsın inşallah. İbadetlerimizde güzel bir şekilde Allah'a yönelelim. Kadir Gecesi'nin kadrini bilelim ve hakkını verelim inşallah.

İsmail Sincar: Peygamber Efendimiz, Kadir Gecesi'nin son 10 günde saklı olduğunu söylemiş. Tabi ki son 3 gün kala bittiğini söylüyorlar ama yine de o gün olduğu kesin değildir. Hangi gün olduğunu bilmediğimiz için en azından bu 10 günün hepsinde dualarımızı, ibadetlerimizi eksik etmeyelim. İnşallah Allah Teâlâ bugünlerin hürmetine, bu güzel orucun hürmetine; insanlarımıza rahatlığı, huzuru getirsin, buradaki kavgalar, savaşlar bitsin. İnşallah bütün ümmeti Muhammed'in hepsine huzuru getirsin. Tek temennimiz bu, herkes dua etsin. Rabbimiz mutlaka hepimizin duasını kabul edecektir. İnşallah bunu dua ve ibadetle geçirelim.

Nurşin Sayge: Herkesin Kadir Gecesi'ni kutluyorum. İnşallah hayırlısıyla güzel geçer. Kadir Gecesi'nde bol bol dua edeceğiz. İnşallah ilk duamız da Müslümanlara gidecek. Kur'an okuyacağız, dualar edeceğiz.

Bünyamin Akdoğan: Allah nasip ederse Kadir Gecesi'ni Kur'an okuyarak güzel bir şekilde geçirmek isteriz. Allah'tan hayırlısını, güzel geçmesini dileriz. İnsanların mutlu olmasını, savaşın bitmesini ve kardeşliğin olmasını isteriz.

İbrahim Ural: Elimizden geldiği kadar Allah'ı zikredeceğiz. İnsan elini açıp dua ettiği zaman Allah duayı kabul ediyor. Bütün Müslüman âlemine dua edeceğiz.

Mehmet Fevzi Hakan: Kadir Gecesi'nde her şeyi; dükkânı, evi, alacağı, vereceği unutup, abdestimi aldıktan sonra camiye giderim. Camide Allah zikredildiğinde ben de ona yalvarırım. İlk olarak milletin işinin ve durumunun düzelmesi için dua ederim. Çünkü bu dava "ben" davası değildir. Bu dava "biz" davasıdır. Sizin işiniz kötü olunca bana da yansır, benim işim kötü olunca size de yansır. Onun için bunu bilmemiz, anlamamız lazım. Biz bir zincir halkası gibiyiz, birbirimizi tamamlıyoruz. Eğer siz "ben" derseniz, ben de "ben" dersem inanın felaket şemsiye gibi başımızda dolaşır. İnsanlara diyeceğim şu ki; ilk önce Allah'ını tanısın, Allah'ını unutmasın. Hatta her gün en azından birkaç defa zikretsin. Büyüklerine karşı saygılı olsun, dinine ve ailesine bağlı olsun.

Abdullah Tatlıdede: Kadir Gecemiz hayırlı ve uğurlu olsun. Orucumuzu tutuyoruz, Kadir Gecemiz tüm Türkiye'ye hayırlı uğurlu gelsin. Ramazan ayımız yavaş yavaş gidiyor. Allah nasip ederse gelecek seneye görürüz inşallah. Camiye gideceğiz, namaz kılacağız, dua edeceğiz. Ellerimizi açacağız, o gün sabaha kadar Allah'ın izniyle kalacağız.

Berat: Kadir Gecesi'nde camiye gideceğim, namaz kılıp dua edeceğim. (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler