Siyasi parti ve STK temsilcilerinden Yemen çağrısı

Suudi öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’deki düzenlediği saldırılara sert tepi gösteren siyasi parti ve STK temsilcileri, ümmetin vahdeti sağlamadığı müddetçe Müslümanlara yapılan saldırıların daha da artacağını ifade ettiler.

Suudi öncülüğündeki koalisyon güçlerinin saldırıları sonucu insani trajedinin yaşandığı Yemen'de, 14 milyon insanın açlıktan ölme tehlikesiyle karşı karşıya kalırken 28 milyonluk ülke nüfusunun yüzde 75'i yani 22 milyondan fazlası da yardım ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Suudi öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen'e düzenlediği saldırıları değerlendiren siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, milyonlarca insanın Yemen’de açlıkla karşı karşıya kaldıklarını ve tüm vicdan sahiplerinin yemen için yardımda bulunmaları gerektiğini ifade ettiler.

Yemen’deki insani dramı İLKHA’ya anlatan Yemen Belediyelerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Hasan Sudi, Yemen’in tarihin en kötü günlerini yaşadığını ifade ederek 22 milyon Yemenlinin yardıma muhtaç olduğunu belirti.

"Yemen bugün tarihinin en kötü ve karanlık dönemini yaşıyor"

Yemen’de 65 bin kişinin acil ilaç ihtiyacının olduğunu ifade eden Sudi, "Birleşmiş Milletlerin verdiği rapora göre, 22 milyon Yemenli insanın acil bir şekilde yardıma ihtiyacı var. 3 milyon kişi yurdunu terk ederken 3 milyon öğrenci ise okul durumunu kaybederek okuyamıyorlar. 500 bin çocuk eksik gıdadan dolayı her on dakikada bir ölüyorlar.  65 bin kişi şu anda acil bir ilaç yardımına muhtaç durumdadır. Yemen ölüyor ve Yemen biz Müslümanlardan yardım bekliyor. Yemen’de ciddi bir açlık var ve insanlar açlıktan dolayı ağaç yapraklarını yiyiyorlar. Yemen’in öncelikli olarak gıda, kışlık elbise ve su ihtiyacı vardır. Türkiye’deki tüm yardım kuruluşlarını Yemen’e yardım etmeye çağırıyorum." dedi.

"Suriye, Gazze ve Myanmar için gösterilen hassasiyet Yemen içinde gösterilsin"

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Basri Demir, Müslümanların Suriye ve Gazze’de gösterdiği hassasiyetin, Yemen için de gösterilmesi gerektiğini belirterek " Konuya gösterdiğiniz duyarlılıktan dolayı HÜDA PAR İl Başkanı olarak sizlere teşekkür ediyorum. Değerli arkadaşlar, bir şadırvandan akan muslukları böyle göz önünde bulundurun. Bugün aslında şadırvanda Müslümanların kanı akıyor. Maalesef bu konudaki hassasiyetimiz her geçen gün biraz daha azalıyor. Ne demek istiyorum? Ümmet olarak Suriye'de gösterilen tepki ya da Gazze’de gösterilen tepki her nedense Yemen'de aynı dozda gösterilemiyor. İslami duyarlılığı ve hassasiyeti ile bilinen Urfa'mızdaki yapılan bu basın açıklamasındaki katılımın minimum oluşu,  belki de bunun için en belirgin bir işarettir. Bizim arzumuz, Suriye için gösterilen hassasiyetin, Gazze için gösterilen hassasiyetin ve Myanmar için gösterilen hassasiyetin, Yemen için de gösterilmesidir." ifadelerini kullandı.

"Bütün dünyaya sesleniyoruz! İnsanlar ölüyor ama insanlık ölmesin"

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platform Başkanı Osman Gerem ise Yemen’deki insanlık dramına dikkat çekerek şunları söyledi:  "Öncelikle ben daha önce Arakan ile ilgili şunu söylemiştim. İnsanlar ağaç yaprakları yiyor. Bugün ne yazık ki Yemen’de ağaç yaprağını bulacak insan bile yok. Ağaç yaprakları bulamayan ve açlıktan ölen yüzbinlerce insan var. Orda özellikle iki tane devletin güç elde etme bahanesiyle sivil halk tamamen orada çoluk, çocuk açlığa mahkûm edilmiş. Bu insanlar, bütün dünyanın gözü önünde eriye eriye ölüme gidiyor. Biz bugün burada sadece dikkat çekmek için basın açıklaması yaptık. Bunla yetinmeyeceğiz inşallah. O kardeşlerimizin dertlerine deva olabilecek, gücümüz nispetinde o insanların ölmemesi için hem dünya kamuoyunu oluşturmak, hem de Türkiye ve Şanlıurfa’mızda insanlarımızın gündemine getirmek suretiyle o kardeşlerimize şefkat, merhamet ve cömertlik elimizi ulaştırmaya gayret edeceğiz. Bütün dünyaya sesleniyoruz. İnsanlar ölüyor ama insanlık ölmesin diye, insanlık ölürse o zaman dünya, dünyalıktan çıkmış olur. Herkesi tekrar bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz"

"Müslümanlar beraberlik içerisinde olmadıkça bu saldırıları daha çok göreceğiz"

Her Müslümanın yemen için elinden geleni yapması gerektiğini ifade eden İHH Şanlıurfa Temsilcisi Behçet Atila da "Küresel güçlerin ümmeti böl parçala yut mantığıyla yaptığı bu çirkin savaşların en son kurbanı Yemen’dir. Yemenli kadınlar ve günahsız çocuklar bu kirli savaşın kurbanıdır. Müslümanlar, birlik ve beraberlik içerisinde olmadıkça, ümmet vahdeti sağlamadığı müddetçe bu saldırıları daha çok göreceğiz. Biz buradan ümmetin âlimlerine sesleniyoruz! Allah için gelin birleşin. Sizler birleşmeden halk bir araya gelemiyor. Onun için bizim âlimlerimiz bir araya gelecek ve ümmet bir araya gelince ancak biz bu gibi olayların önüne geçebiliriz. Aksi takdirde bunları yaşamaya devam edeceğiz ve kim Yemen için ne yapabiliyorsa onu yapsın. Sadece Yemen için değil tüm İslam âlemi için ne yapabiliyorsa yapsın." dedi.

"Yemen’deki kardeşlerimizin aç kalmasına göz yummayacağız"

İslam coğrafyasının 200 yıldır bu tür olaylarla karşılaştığını söyleyen Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Şanlıurfa Şube Başkanı Fevzi Çelik ise "Son 200 yıldır İslam coğrafyasında bu tür olaylarla karşılaşıyoruz. Biz Müslümanlar bataklığı kurutmak yerine sivrisineklerle uğraşıyoruz. Eğer ki biz İslam coğrafyasından bu siyonizm'i atabilirsek Yemen’de, Gazze’de ve Arakan’da hiçbir sıkıntı kalmayacaktır. Biz Müslümanlar, halkımıza siyonizm belasını iyi anlatıp bu beladan kurtarmamız lazım. Şu anda yapılan bütün şeyler İsrail’e alan açmak için yapılıyor. Bugün eğer ki Yemen’de, Gazze’de, Myanmar’da kardeşlerimiz ölüyorsa bunlar hepsi İsrail’e yer açmak içindir. Yemen’deki kardeşlerimizin aç kalmasına göz yummayacağız. Ne yardım gerekiyorsa onlara yapmamız gerekiyor. Çünkü dünyanın herhangi bir yerinde bir Müslüman bir zulme uğramışsa Allah bunun hesabını bizden soracaktır." şeklinde konuştu. (Hüseyin Sayhar, Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler