Gaziantep Hayvanat Bahçesi bünyesindeki binlerce hayvanla ilgi odağı oluyor

​Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın üçüncü ve dünyanın da dördüncü büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, hafta sonu ziyaretçi akınına uğruyor.

Yüzölçümü ve barındırdığı türler bakımından Türkiye'nin en büyük, Avrupa’nın üçüncü ve dünyanın da dördüncü büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik bir yeşil alan üzerinde aralarında aslan, kaplan, puma ve ayı gibi yırtıcı hayvanlar ile Safari Park’ta 350 türden 10 bin hayvana ev sahipliği yapıyor.

Hayvanat Bahçesi'nin maskotlarından Şakir isimli zürafa ve Can isimli şempanze yavrusu ise ziyaretçilerden büyük bir ilgi görüyor.

Hayvanat bahçesinde en çok ilgiyi gören Şakir isimli zürafa ile annesinin bakımını yapmadığı Can isimli yavru şempanze insanlara olan yakınlığı ile de ilgi görüyor. Zürafa Şakir, uzun boyuyla; yavru şempanze Can ise sevecen hareketleri ve annesi bakımını yapmadığı için kendisini büyüten bakıcı Nedim Aslan ile olan ilgisi ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

Zürafa Şakir, bakıcıları tarafından incirle besleniyor. Demir kafesten başını sarkıtan zürafa, uzun diliyle bakıcısının uzattığı incirleri yiyor. Zürafayı bu kadar yakından görme fırsatı bulan yerli ve yabancı turistler de zürafa ile hatıra fotoğrafı çektiriyor. Fotoğraflar karelerinde ise en çok talep, bakıcısının elindeki inciri almak isteyen zürafanın uzun dilini dışarı çıkarttığı an oluyor.

Her yıl 3,5 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayan hayvanat bahçesinin hafta içinin yanı sıra hafta sonu da ziyaretçileri eksik olmuyor.

2017 yılında 3,5 milyonun üzerinde bir ziyaretçiyi ağırlayan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni bu yılın ilk 8 ayında yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiğini belirten Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, İLKHA’ya yaptığı açıklamada, hayvanat bahçesi ziyaretçi sayısını geçen yıla oranla bir milyon arttırarak 4 milyon kişiye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Hayvanat bahçesini hafta sonları ziyaret edenlerin sayısının 20 binin üstüne çıktığını belirten Özsöyler, yakın zamanda hayvanat bahçesinin içerisinde yeni Tropik Kelebek Merkezi kuracaklarını, yaklaşık 20 bine yakın kelebeği bu tropik bitkilerin içerisinde uçuracaklarını belirtti.

"Hayvanat bahçesinde 350 türümüz 7 bin 500 tane hayvanımız var"

Özsöyler, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin Türkiye’nin en büyük, Avrupa'nın üçüncü ve dünyanın da dördüncü büyük hayvanat bahçesi olduğunu belirterek, "Hayvanat bahçesinde yaklaşık 350 türümüz, 7 bin 500 tane hayvanımız bulunuyor. Bununla birlikte de bizler Gaziantep hayvanat bahçemize gelen ziyaretçilerimizi her yıl yeni bir aktivasyonla, yeni bir proje ile kendilerini karşılıyoruz. Zooloji ve Doğa Müzesi, Safari parklar, akvaryumlar bunun yanında yakın bir zamanda bir Tropik Kelebek Merkezi’ni de açacağız. Burada ziyaretçilerin büyük ilgisini görecek. Tropik Kelebek Merkezi’nde yaklaşık 20 bin tane kelebek yer alacak. Merkez içerisinde 25 santigrat sıcaklık, 75 santigrat nem olacak. Tabi ki içerisinde tropik bitkiler de olacak. Özellikle de kelebeklerin çok hoşlandığı ve beslendiği tırtıl elde edip tekrar bu tırtıllardan da kelebek elde edeceğiz." dedi.

"Hayvanat bahçesini hafta sonları 20 bin kişi ziyaret ediyor"

2017 yılında 3,5 milyonun üzerinde bir ziyaretçiyi ağırlayan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni bu yılın ilk 8 ayında yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiğini ve bu yıl 4 milyon ziyaretçi hedeflediklerini söyleyen Özsöyler, "Hayvanat bahçemizi hafta içeresinde pazartesi gününden cuma gününe kadar ise her gün 4 bin 500 ile 5 bin kişi ziyaret ediyor. Cumartesi ve pazar günleri yaklaşık 20 bin kişi ziyaret ediyor." diye konuştu.

"Şakir isimli zürafa büyük ilgi görüyor"

Hayvanat bahçesinde en çok ilgiyi Şakir isimli zürafanın gördüğü bilgisini veren Özsöyler, "Özellikle de Şakir, Gaziantep hayvanat bahçesinin maskotu oldu. Gabi ve Pili gibi fillerimiz de büyük bir ziyaretçi akınına uğruyor. Bunun yanında Cumhurbaşkanımızın Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne hediye ettiği 4 tane aslanımız da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir ve Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne gelen bir insan yaklaşık 6 saat vakit geçirebiliyor. Hayvanat bahçemiz bir milyon metrekare üzerine kuruludur ve 350 dönüm de Safari parkımız var. Hayvanat bahçemiz yaklaşık bir milyon dönüm üzerine kuruludur." diye belirtti.

"Gaziantep'in ekonomisine de katkımız bulunuyor"

Gaziantep halkının yanı sıra çevre illerden de çok sayıda kişiyi ağırlayan hayvanat bahçesinin Avrupa ülkelerinden gelen turistlerden de yoğun ilgi gördüğünü belirten Özsöyler, şunları söyledi:

Biz özellikle hafta sonlarında anketler yaptırıyoruz. Bahçemizin büyük bir beğeni aldığını anketlerin sonucunda öğreniyoruz. Bunun yanında da özellikle çevre illerden ve ülkelerden Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne geliyorlar. Gaziantep ekonomisine de büyük bir katkımız bulunmaktadır. Çünkü Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ne gezmeye gelenler aynı zamanda da gastronomi şehri olmamızdan dolayı buraya gelip tatlı, baklava, kurutmalıkları alıyorlar. Böylece Gaziantep'in ekonomisine de katkımız bulunuyor. Hayvanat Bahçesi’ne günübirlik gelenler de var aynı zamanda burada birkaç gün geçirenler de var.

Ziyaretçiler hayvanat bahçesine ilgi gösteriyor

Erzurum’dan Gaziantep’i ve hayvanat bahçesini gezmeye geldiğini belirten ziyaretçilerden Aslı Turay, "Gaziantep hayvanat bahçesin çok güzel buldum. Özellikle kızımın çok dikkatini çekiyor. Tabi sürekli televizyonlarda hayvanları görüyoruz ama burada canlı görmek daha bir başka oluyor. Daha güzel ve hoşumuza gitti. Antep’i gezmeye geldik, giderken buraya uğramadan geçmeyelim dedik." dedi.

Türkiye’deki diğer hayvanat bahçelerini ziyaret ettiğini, ancak Gaziantep’teki hayvanat bahçesini daha çok beğendiğini belirten İlker Bebe, "Şanlıurfa’dan kızımı gezdirmek için geldim. Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni güzel buldum. Daha önce de gelmiştim. Ama şimdi daha çok güzel olmuş. Ziyaretçi sayısını da daha bir artırmış. Fena bir yer değil. Başka hayvanat bahçeleri görmüştüm ama burası çok büyük. Evet, hayvanları seviyoruz ama özellikle çocuklar daha çok hayvanları seviyor. Tabi hayvanları birebir görmek daha farklı oluyor. Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni beğeniyoruz ve güzel bir yer. Özellikle de çocukları çok heyecanlandırıyor." ifadelerini kullandı.

Babası ile hayvanat bahçesini gezmeye geldiğini söyleyen Erve Naz Bebe, en çok aslan ve kaplanların dikkatini çok çektiğini belirterek, hayvanat bahçesinde Van kedisinin olmamasını istediğini belirtti.

Adana’dan gelen ve engelli olduğu için yeğeni tarafından gezdirilen Hatice Öğüt ise şunları söyledi:

"Burada hayvanları görüyorum ve onları seyrediyorum. Gaziantep Hayvanat Bahçesi çok hoşuma gitti. Aynı zamanda temiz ve güzel. Gaziantep bakımlı, hoşuma gitti. Biraz da temiz ve güzel. Hayvanlara karşı çok ilgim var ve severim. Köpek ve kedi beslemeyi de severim. Ama diğerlerini ise bu şekilde seyrederim." şeklinde konuştu.

Mehmet Şahin de "Biz buraya hayvanları görmeye ve gezmeye geldik. Burayı çok güzel buldum. Gerçekten böyle bir şey beklemiyordum. Gaziantepli olmama rağmen fırsat bulup ilk kez geliyorum. Herkese tavsiye ederim. Burayı gelip bu güzelliği, doğayı ve hayvanları görmek lazım. Belgeselde görüyoruz. Ama hayvanları canlı görmek çok farklı bir duygudur. Burada ile televizyonda gördüğümüzün arasında çok fark var." dedi. (İbrahim Koçyiğit, Emrah Deniz-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler