Gönüllü kuaförlük yaparak köy çocuklarını sevindirdiler

Siirtli kuaförler, başlattıkları sosyal sorumluluk projesiyle köy okullarına gidip gönüllü kuaförlük yapmaya başladı. Okullarında kuaförleri gören öğrenciler büyük sevinç yaşadı.

Televizyonda farklı illerde yapılan sosyal sorumluluk faaliyetlerinden etkilenen erkek ve bayan kuaförler, köy okullarında gönüllü kuaförlük yapmaya başladı. Okullarında kuaförleri gören öğrenciler büyük sevinç yaşadı.

Kuaförlerden gelen talep üzerine başlatılan sosyal sorumluluk projesine destek veren Siirt İl Valisi Ali Fuat Atik ve Milli Eğitim Müdürü İsa Güneş tarafından tahsis edilen bir minibüs ile kuaförler, köy okullarının yolunu tuttu.

Gönüllü ekip ilk olarak Siirt'in Şirvan ilçesine bağlı Boylu köyü Hörgüç mezrasında bulunan Şehid Uzman Hakan Aktürk Ortaokuluna gitti. Öğrenci velilerinin onayı ve izni alındıktan sonra okul içinde hazırlanan boş odalara öğrenciler alındı.

Karşılarında kuaförleri gören öğrencilerin büyük sevinç yaşayarak saç kesimi için heyecanla sıraya girdikleri görülürken, sırası gelen öğrencilerin saçları gönüllü kuaförlerce kesildi.

Köyde berber bulunmadığı için erkek öğrencilerin saçları babaları veya ağabeyleri tarafından kesilirken kız çocuklarının büyük bir kısmı ise daha önce kuaför görmediklerini belirtti.

"Bu tür etkinlikler çocukların kalbine dokunuyor"

Kuaförlerin buraya gelerek fırsat eşitliğini öğrencilerinin ayaklarına kadar getirdiklerine vurgu yapan Şehid Uzman Hakan Aktürk Ortaokul Müdürü Tolga Temel, bu tür etkinliklerin çocukların kalbine dokunduğunu söyledi.

Temel, "Gördüğünüz gibi okulumuz için çok güzel ve yararlı bir etkinlik yapılmakta, bu etkinliği sağlayan güzel yürekli arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Öncelikle bu güzel faaliyete öncülük eden Emre Yeşilkök'e teşekkür ediyorum, bizler burada bir fırsat eşitliği oluşturmaya çalışıyoruz. Kuaför arkadaşlarımız da buraya gelerek bu fırsat eşitliğini bizim ayağımıza getirmiş oldu. Çocukların gözlerindeki mutluluğu görebiliyorsunuz, çocuklarımız adına çok mutluyuz, eminim ki onlar da çok heyecanlılar. Çocukların hayatları boyunca unutamayacakları bir anı olduğuna eminim, bizim aklımıza gelmeyen etkinlik için bu güzel yürekli arkadaşlara çok çok teşekkür ediyorum." dedi.

"İlk defa berber görmek bizim için sıradan olabilir"

Çocukların arasında kuaför yüzü görmeyen birçok öğrencinin bulunduğuna dikkat çeken Temel, "Çocuklarımıza saçını kim kesiyor? diye sorduğumuzda, annesi, babası veya ablası tarafından saçlarının tıraş edildiği cevabını alıyoruz. İlk defa berber görmek bizim için sıradan olabilir; ama onlar için yaratacağı heyecan ve mutluluk inanılmaz ve eminim eve gittiklerinde belki bir ay bu konudan bahsedeceklerdir ve sizden hiçbirinin yüzünü de unutmayacaklarından eminim, çünkü hepiniz çocukların aklında, kalbinde yer edindiniz. Bu faaliyetten benim okulum faydalandığı için çok mutluyum, keşke bütün köy okullarına gidilebilse. Gerçekten bu etkinlik çocukların kalbine dokunan bir faaliyet." şeklinde konuştu

"Bu mesleğin sadece maddi olarak yapılmaması gerektiğini öğrendim"

"Ben bu mesleği 12 yıldır yapmaktayım ve bu mesleğin sadece maddi olarak yapılmaması gerektiğini öğrendim" diyen Emre Yeşilkök, insanlardan herhangi bir karşılık ve çıkar beklemeden bu tür faaliyetlerin yapılabileceğine inandığını söyledi.

Yeşilkök, şunları söyledi: "Şehir dışında yaşanan ve çok sık gördüğümüz köy çocuklarını tıraş projelerinin yapılması bizleri oldukça etkilemişti. Bizler de araştırdık acaba burada da böyle bir etkinlik yapılmış mı diye. Böyle bir etkinliğin hiç düzenlenmediğini öğrendik. Bizler de kendi imkânlarımızla böyle bir proje hazırlayalım dedik. Siirt İl Valimiz ve Mili eğitim Müdürümüzden izin istedik. Onlar da sağ olsunlar bizlere destek çıktılar. Ben bu mesleği 12 yıldır yapmaktayım ve bu mesleğin sadece maddi olarak yapılmaması gerektiğini öğrendim, insanlardan her hangi bir karşılık ve çıkar beklemeden bu tür faaliyetlerin yapılabileceğine inanıyorum. Bu nedenle köylerde yardıma muhtaç çocukların tıraşlarını yapmak istedik."

Babasının kendisini evde tıraş ettiğini söyleyen öğrencilerden Emre Ulaç, kuaförlerin kendini tıraş etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek kuaför ağabeylerine teşekkür etti.

Da önce hiç kuaföre gitmediğini belirten Aynur Aslantatar, "İlk defe bir kuaför tarafında saçlarım kesiliyor. Ablarıma saçlarımı kestikleri için teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı. (Murat Orhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler