Organ beklerken hayatını kaybedenler için mevlid okundu

Bursa Sağlık Müdürlüğü ve Bursa Müftlüğü tarafından, Organ bağışı beklerken hayatını kaybedenler için mevlid okutuldu.

Dualar bu sefer organlarını bağışlayanlar ve organ beklerken vefat edenler için okundu. Bursa Sağlık Müdürlüğü, Bursa Müftlüğü, Bursa Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi işbirliğinde, vefat ederek organları bağışlanmış ve organ beklerken vefat edenler için Yeşil Cami'inde Mevlid-i Şerif okundu.

Mevlid programına Bursa İl Sağlık Müdürü özcan Akan, Bursa Halk Sağlığı Müdürü Resul özbek, Bursa Müftüsü Mehmet Emin Ay ve vefat edenlerin yakınları katıldı.

Yeşil Cami'inde kılınan öğle namazını müteakip okunan Mevlid-i Şerif programında dualar bu kez vefat ederek organlarını bağışlayanlar ile organ beklerken vefat edenler için okundu.

Program sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Müdürü özcan Akan, özellikle Türkiye'de kadavradan organ bağış oranlarının dünya ortalamasının gerisinde olduğuna dikkat çekti. Akan, "Biz bu programda candan cana bağışla kendileri bu dünyadan göçseler bile başka canları organlarıyla yaşatan merhum kardeşlerimizi vefanın gereği olarak ayet ve dualar ile anmak istedik." şeklinde konuştu.

Bursa İl Müftüsü Mehmet Emin Ay ise yaptığı açıklamada,"Yüce dinimizde Kuran-ı Kerim ayetleri ve sevgili Peygamberimizin hadisleri bize yol gösteriyor. Ayet-i Kerime'de Rabbimiz bir canın kurtarılmasını bütün insanların kurtarılmasına eşit sayıyor. Bu sebeple organ bağışı hakikaten üzerinde durulması gereken, insanların hayata tutunmasına vesile olabilecek önemli bir vazifedir."ifadelerini kullandı. (Zeki Aras - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler