Siirt Hastaneleri ‘Dijital Hastaneye’ geçiliyor

Sağlık Bakanlığının uygulamaya koyduğu dijital hastane uygulamasına Siirt'te de geçiliyor. Siirt’te pilot hastane olarak Kurtalan Devlet Hastanesi belirlendi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri uzman Dr. Fikret Can Kurtalan Devlet Hastanesine giderek Başhekim uzman Dr. Bülent Çelepkulu ve diğer yetkililerle bir toplantı yaptı.

Dr. Can konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada sağlık alanında kırtasiyeciliği önlemeyi ve kağıt harcamasını önleyerek ağaçları korumayı amaçlayan projenin ilk olarak il genelinde Kurtalan Devlet Hastanesinde uygulanmaya başlanacağını belirtti.

Dr. Can, "Sağlık Bakanlığının bu projesi ile hastaların kendi verilerine ulaşabilecekler. Artık hastanede kağıt kullanılmayacak. Her yıl tonlarca kâğıt israfının önüne geçilecek." ifadelerini kullandı.

Her hastanın başında bir dokunmatik ekran bir bilgisayar olacağını dile getiren Dr. Can, "Hastayla ilgili bütün veriler teşhis ve tahliller, tedaviler burada yer alacak. Ayrıca hekim ve hemşirelerde de bir tablet olacak. Hekimler ve hemşireler verdikleri ilaçları ve tedavileri bu tabletler aracılığıyla bilgisayara kaydedecekler." dedi.

Dr. Can Kurtalan'da yapılacak çalışmanın sonucuna göre projenin Siirt'teki diğer devlet hastanelerinde de uygulamaya konulacağını ifade etti. (Muhammed Dayan - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler