Tek gözlü evde yaşam mücadelesi veriyorlar

Van'da tek odalı derme çatma bir evde yaşam mücadelesi veren 8 nüfüslu Solmaç ailesi, kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor.

Van'da, tek odalı derme çatma bir evde yaşam mücadelesi veren 8 nüfüslu Solmaç ailesine çeşitli eşya yardımında bulunan Umut Kervanı yetkilileri, hayırseverlere seslenerek muhtaçların unutulmaması istedi.

Umut Kervanı yetkilileri, Beyüzümü Mahallesi’nde ikamet eden ihtiyaç sahibi Solmaç ailesine ev eşyası yardımında bulunuldu.

Yapılan yardım ve mağdur aileyle ilgili bilgi veren Umut Kervanı yetkililerinden Said Koç, daha önceden tespit ettikleri ve hiçbir geliri olmayan ihtiyaç sahibi aileye yardım etmek için bir yardım seferberliği başlattıklarını belirtti.

İki yıldan bu yana aileye gıda ve temizlik yardımında bulunduklarını şimdi ise başlattıkları yardım seferberliğiyle aileye ev eşyası yardımında bulunduklarını belirten Koç, “Ailemiz özellikle barınma konusunda çok zor durumdadır. Çoluk çocuğu ile rahat bir şekilde oturabilecek bir yerleri bulunmamaktadır. Banyo, lavabo ve mutfak aynı yerde olduğundan dolayı böyle bir ortamda ister istemez enfeksiyon kapma riskleri yüksek. Ev sahibi rahatsız olduğundan dolayı çalışamıyor. Çalışamaması nedeniyle ailesine ihtiyaçları konusunda yeteri kadar yardımcı olamıyor. Toplamda 3 kız ve 3 erkek olmak üzere evde 6 çocuk var. Eve gelir getirebilecek durumda olan kimse yok. Ev 1+1 denilebilecek bir derecede bile değil. Bizler de Van Umut Kervanı olarak elimizden geldiği kadarıyla yardımsever vatandaşlarımızın da desteğiyle ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya çalışıyoruz. Bugün bir vatandaşımızın verdiği mobilya takımını ulaştırmak üzere buraya geldik. İnşallah ailemiz içinde elimizden geldiği kadar kendilerinin umudu olmaya çalışacağız.” dedi.

“Biz sadece sağlıklı bir ev istiyoruz”

Yaptıkları yardımdan dolayı Van Umut Kervanı Derneği’ne teşekkür eden anne Zeytin Solmaç, evlerinin kullanılamaz halde olduğunu söyledi.

Anne Solmaç, “Bizim durumumuz yok, eşim çocuklarım ve ben hastayız. Evimiz yıkılacak durumdadır. Okumayı isteyen çocuklarım durumumuz olmadığı için okuyamadı. Yaklaşan kış ayları bizi çok tedirgin ediyor. Sabah sıkıntı yaptığımdan dolayı bayıldım. Bazen doktora gidiyorum sıkıntı ve stres yaptığımı gerekçe gösteriyorlar. Herhangi bir gelirimiz yok. Bir tane büyük oğlum var ama onun da riskli bir ameliyat olması gerektiğini söylüyorlar.” şeklinde konuştu. 

“Umut Kervanı iki yıldır bize yardımda bulunuyor”

Van Umut Kervanı Derneği ve komşularının desteğiyle geçindiklerini belirten Solmaç,“Bazen komşularımız destek oluyor. 6 tane çocuğum var. Durumumuzdan dolayı sadece bir tanesi okudu. Küçük oğlum sabah okula gidiyor okuldan sonra hat minibüslerinde muavinlik yapıyor. Öğretmeni oğlum okula gidemediği için bana kızarak ‘Oğlun neden okula gelmiyor?’ diye soruyor. Ben de çalıştığını söylüyorum. Oğlum daha 10 yaşında ve onun da kanında hastalık var.” diye belirtti.

"Yetkililerden sağlıklı yaşayabileceğimiz bir ev istiyoruz"

Evin içinde akrep olduğunu ve bunun için geceleri uyuyamadıklarını dile getiren Solmaç, yaşadığı mağduriyeti devamla şu şekilde anlattı: “Çocuklarım da korktuğu için çok etkileniyor. Biz yetkililerden sadece sağlıklı yaşayabileceğimiz bir ev istiyoruz. Evimiz kışın yıkılacak gibi oluyor. Eşim hasta çalışamıyor. Çok şükür, yaz olduğu için sorunlarla az karşılaşıyoruz ama kış geldiği zaman bir de o zaman gelin de bizim halimize bakın.” ifadelerini kullandı.

“Arkadaşlarım gibi okula gitmeyi isterdim”

Okumayı çok istediğine ama durumlarının el verememesinden dolayı okuyamadığını söyleyen Rabia Solmaç ise yağışlı günlerde evlerinin sürekli damladığını belirterek, “Evimiz bayağı hasarlı. Kış olduğu zaman her yer damlıyor yatacak yer bulamıyoruz. Gelirimiz yok. Mağdur durumdayız. Bazen komşularımız yardımcı oluyor. Okumayı, bazı arkadaşlarım gibi okula gitmeyi isterdim. Defterim, kitabım ve kalemim olsun isterdim ama durumumuzdan dolayı okuyamadım. Babam düzgün bir şekilde çalışamıyor. Umut Kervanı yıllardır bize gıda yardımında bulunuyor. Tek istediğimiz sağlıklı yaşayabileceğimiz bir ev.” şeklinde konuştu.

“Ayakkabım olmadığı için bazen okula gidemiyordum”

Evin küçük çocuklarından Yunus Solmaç da “Bu evde doğdum. Okul okuyorum ama ayakkabım olmadığı için bazen okula gidemiyordum. Okuldan geldikten sonra muavinlik yapıyorum. Çalıştığım yerden günlük 10 TL alıyorum. Okul okumak istiyorum ama maddi durumumuz olmadığı için okuyamıyorum.” diye konuştu.

“Bu hayra destek olmaya çalışıyoruz”

Van Umut Kervanı Derneği’nin yadım faaliyetlerine gönüllü olarak destek verdiğini söyleyen Ramazan Bozova ise “Umut Kervanı Vakfı’nın yaptığı çalışmaları çok yerinde buluyoruz. Bunlar buna vesile oldular. Bizler de elimizden ne geliyorsa hiçbir şey talep etmeden bu hayra destek olmaya çalışıyoruz. Allah Umut Kervanı'nın çalışmalarına bereket kılsın. Böyle çalışmalara bütün esnaf arkadaşlarımızı davet ediyoruz. Esnaf kardeşlerimiz de inşallah duyarlı olacaklardır.” ifadelerini kullandı. (Erkan Karadağ – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler