Uzmanlardan bayramda beslenme uyarısı

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi vatandaşların sağlıklı bir bayram geçirmeleri için uyarılarda bulundu.

Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi vatandaşların sağlıklı bir bayram geçirmesi için uyarılarda bulunan Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, Ramazan ayının bitmesiyle bir ay boyunca alışılmış olan yemek düzeninin dışına çıkılması ve birden çok fazla yemek tüketiminin insan sağlığına zararının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Yazı, Ramazan ayı süresince günlük yaşam ve yemek düzeninde doğal olarak birtakım değişikliklerin olduğunu, Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin, günlük öğün sayısını azaltmaları ve beslenme düzeninde meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girdiklerini bildirdi.

Bayram sonrası aşırı yemek yemenin bazı sağlık sorunlarına davetiye çıkardığına dikkati çeken Yazı,"Ramazan ayının bitmesiyle bir ay boyunca alışılmış olan yemek düzeninin dışına çıkılması ve birden çok fazla yemek tüketiminin insan sağlığına zararı kaçınılmazdır. Ayrıca geleneklerimiz gereği bayramda tatlı tüketimi de artmaktadır. Bu deyim özellikle yemek kültürünün ve yelpazesinin geniş olduğu Gaziantep için daha çok önem taşımaktadır."dedi.

Vatandaşların bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden Yazı, "Bayramda birdenbire aşırı yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara da yol açabilmektedir. Vatandaşların bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Ağır ve hamurlu yiyecekler yerine daha hafif yemekler tercih edilmeli, ağır şeker ve hamur içeren tatlılar yerine ise sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Bayramı sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için yapılan uyarılar muhakkak dikkate alınmalı, kulak ardı edilmemelidir." diyerek uyarılarda bulundu.

Bayramların, dargınlıkların unutulduğu, kardeşçe kucaklaşılan, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği günler olduğunun unutulmaması gerektiğinin de altını çizen Yazı, tüm İslam âleminin bayramını kutlayarak, hastanelerin acil servisleri ile 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekibinin her zaman olduğu gibi bayramda da vatandaşlara sağlık hizmeti vermeye devam edeceğini de sözlerine ekledi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler