Yazla gelen grip hastalığında bilinmesi gerekenler!

Gribin her yıl çok fazla insanın ciddi olarak hastalanmasına neden olan bir hastalık olduğunu söyleyen Batman İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, grip hastalığıyla ilgili uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Batman İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Vecheddin Acar, yazla gelen grip hastalığıyla ilgili yazılı basın açıklaması yaparak önemli uyarılarda bulundu.

Grip nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl bulaşır?

Acar, gribin sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılan, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu, bireyler ve toplumlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip, mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığı olduğunu söyledi. Acar, "Grip kendisini ateş ya da titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, ciddi halsizlik, çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmak üzere bazen kusma ve ishal ile gösterir. Soğuk algınlığı ise bu belirtilerden daha çok burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile görülür ve genel olarak gripte olduğu gibi ciddi sağlık sorunları oluşturmaz, daha hafif seyreder. Grip en fazla 2 haftada ve çoğunlukla da 7-10 gün içerisinde iyileşir ancak özellikle risk gruplarında olmak üzere bazen zatürre gibi hastalıklara neden olarak hayatı tehdit eden sağlık sorunları oluşturabilir. Hastalık esas olarak gripli birinin öksürük, hapşırma ve konuşması esnasında etrafa yayılan damlacıklarla bulaşmaktadır." dedi.

Gribin her yıl çok fazla insanın ciddi olarak hastalanmasına neden olan bir hastalık olduğunu vurgulayan Acar, dünya genelinde bu hastalığın mevsimsel ve yaygın olarak her yıl görüldüğünü söyledi.

Acar, gribe karşı alınacak önlemleri şöyle sıraladı:

- Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır.

- Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmelidir.

- Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalıdır.

- Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kâğıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır.

- Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır.

- Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır.

- Yüzeyler sık sık temizlenmelidir.

- Risk gruplarına grip aşısı uygulanmalıdır (içerisinde bulunduğumuz hafta itibariyle halen grip aşısı yaptırılması mümkündür).

Kimlerin daha çok risk altında olduğu ise şöyle özetlendi:

- Sağlık çalışanları

- 65 yaş ve üzerindeki kişiler,

- Yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalan kişiler,

- Astım dahil kronik akciğer ve kalp-damar sistemi hastalığı olanlar,

- Şeker hastaları,

- Kronik böbrek yetmezliği olanlar,

- Kan hastalığı olanlar,

- Bağışıklık sistemi baskılanmış olanlar.

- 6 ay - 18 yaş arasında olup uzun süreli aspirin kullananlar.

Acar, grip geçirenlerin yapması gerekenleri ise şu sözlerle anlattı: "Yukarıda sayılan risk gruplarındaysanız hekime müracaat ediniz. Ayrıca grip geçirdiğinizde belirtileriniz ağırlaşırsa (nefes darlığı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkması) bir hekime başvurun ve tavsiyelerine göre gerekli ilaçları kullanın. Antibiyotikler gribi tedavi etmezler bu nedenle hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanmayın.Mevsimsel grip hastalığının yoğunlaştığı bugünlerde gripten korunmada yeterli ve dengeli beslenme ile yeterli istirahatin önemi de unutulmamalıdır." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler