Adana’da ‘Su Zirvesi’ başladı

‘Dünya Su Günü’ münasebetiyle ASKİ’nin düzenlediği ‘1’inci Adana Su Zirvesi’ başladı.

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin (ASKİ) ‘Dünya Su Günü' münasebetiyle düzenlediği ve farklı üniversitelerden bilim insanlarının sunumlar yaptığı ‘1'inci Adana Su Zirvesi' başladı.

Zirvede konuşan Adana Valisi Mustafa Büyük, su ihtiyacının giderilmesi için yeni su kaynakları bulunmasının yanı sıra, kullanılan suyun kalitesinin artırılması ve korunması için arıtma tesislerinde yapılabilecekler konusunda çok çalışılması gerektiğini söyledi. Büyük, Devletin kurumları ile Adana Büyükşehir Belediyesi arasında daha fazla iş birliği yapılması gerektiğine inandığını da dile getirdi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise Türkiye'de Fırat, Dicle, Kızılırmak, Seyhan, Ceyhan gibi nehirler ve su kaynakları bulunmasına rağmen, susuzluk sorunu yaşandığını belirterek, "Adana'da, 2014 yılında yaşanan kuraklıktan dolayı, yeraltı suları kurudu. Merkez ilçeler de dâhil olmak üzere ilçelerde ve köylerdeki kuyular kuruma noktasına geldi. ASKİ'nin önceliği, 21'inci Yüzyılda yaşanmaması gereken bu problemi çözmek ve susuzluğu gidermektir." diye konuştu.

Suyu az kullanmanın değil, doğru kullanmanın önemli olduğunu vurgulayan Sözlü, şöyle devam etti: "Adana Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde 800 bin su abonesi var. ödenen para abone başına, ortalama 20 TL'yi bulmuyor. Temizlik dinimizin öğretileri arasında da ilk sırayı alır ve Peygamberimiz de güzel kokmanın önemini dile getirmiştir. Temizlik imandan gelir. Su kullanmaktan imtina etmemeliyiz."

ASKİ Genel Müdürü Rahmi Pekar ise Türkiye'nin yıllık kişi başına bin 600 metreküp su kullanımıyla, su sıkıntısı çeken ülkeler sınıfına girdiğini belirtti. Pekar, "Dünya ortalamalarına göre yıllık kişi başına su tüketimi bin metreküpün altında olan ülkeler su yoksulu sayılıyor. 1000-2000 metreküp arasında tüketim varsa su sıkıntısı çekildiği ifade ediliyor. Kişi başına su tüketimi yıllık 5 binin üzerindeyse, ülke su zengini olarak tanımlanıyor. Irak'ta yıllık kişi başına su tüketiminin 2 bin 200 metreküp olduğu, Avrupa ülkelerinde 6 bin metreküp ve üzerinde gerçekleştiği düşünüldüğünde, Türkiye'nin su sıkıntısı çeken ve mevcut nüfus artış hızıyla su yoksulu olmaya aday bir ülke olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kaldığımızı söyleyebiliriz." dedi.

Adana'nın ilçelerinde ve köylerinde (mahallelerinde) de su sıkıntısı yaşandığını belirten Pekar, yeni Büyükşehir yasasıyla birlikte, ASKİ'nin hizmet götürdüğü nüfusun ve yerleşim alanı sayısının arttığına dikkat çekerek, bu sorunları; kısa, orta ve uzun vadeli hizmet ve projelerle çözmeye başladıklarını açıkladı. Pekar, "Su kaynaklarımızı, hayattaki en değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza miras bırakabilmek için çok çalışmalı ve bu sorunun giderilmesi için gerekenleri yapmalıyız." şeklinde konuştu.

1'inci Adana Su Zirvesi etkinlikleri kapsamında, öğrencilerin suyun önemine dikkatini çekmek amacıyla, zirvenin ardından 24 Mart 2015 günü saat 09.30'da Su Yürüyüşü ve çeşitli okullarda eğitim çalışmaları gerçekleştirileceği belirtildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler