Adıyaman’da tütün ekimine başlandı

Adıyaman’da, tütün ekimine başlanırken yetiştiriciler tütün alımlarında fiyatın düşük olmasından dert yandı.

Adıyaman'da tütün yetiştiriciliği ile uğraşan çiftçiler tütün üretiminin zorluklarına değinerek aldıkları fiyatın düşük olduğunu belirttiler.

Adıyaman'ın en önemli gelir kaynaklarından biri olan tütünün ekimine başlayan çiftçiler, emeklerinin boşa gitmemesini istediklerini belirttiler.

Ekim ve hasat sürecinde ailece beraber çalıştıklarını belirten Rıza Yalçın isimli tütün yetiştiricisi şu anda tütün ektiklerini ve bekleyeceklerini söyledi.

Tütünü gübreleyip suladıklarını belirten Yalçın, "Aralarında çıkan yabani otları temizliyoruz. Tütün büyüyene kadar çoluk çocuk hep beraber çalışıyoruz. Bu şekilde yetiştiriyoruz ve ekmeğimizi bundan kazanıyoruz. Bundan başka bir gelirimiz yok. Beklentimiz bunun biraz para etmesi. Emeğimiz arada gitmesin." dedi.

"Fiyatlar düşük ama yapacak başka bir işimiz olmadığı için mecburen yapıyoruz"

Şirketlerle yapılan sözleşmeye göre tütün ektiklerini ve hasattan sonra sözleşmedeki fiyata göre tütünleri TEKEL'e teslim ettiklerini belirten Mahmut Şahin ise "Tütünü, eskiden elle ektiğimizde 15 gün sürerdi. Şimdi makinelerle 3 veya 4 gün sürüyor. Bu tütün için şubat ve mart döneminde şirketlerle sözleşme imzalıyoruz. O sözleşmeye göre hareket ediyoruz ve tütünleri götürüp TEKEL'e teslim ediyoruz. Alacağımız fiyat da o sözleşmede yazılmış. Fiyatlar düşük ama yapacak başka bir işimiz olmadığı için mecburen yapıyoruz." şeklinde konuştu. (Ferit Gölgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler