“Asıl engellilik, fiziki değil, kalbî engelliliktir”

Bingöl Ortopedik Engelliler Derneği 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle İLKHA’ ya açıklamalarda bulundu.

3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle İLKHA' ya açıklamalarda bulunan Bingöl Ortopedik Engelliler Derneği Başkanı İdris Canlı, toplum olarak Engelli vatandaşlarımız konusunda herkesten duyarlılık beklediklerini belirterek, "Bizim nazarımızda asıl engellilik, fiziki değil kalbi engelliliktir. Asıl insanların kalbi engellikten sakınması gerekiyor."dedi.

"Asıl engellilik, fiziki değil, kalbi engelliliktir"

Toplumun her kesimine seslenen Canlı, "Herkesin engelli arkadaşlarımıza bir şekilde el atması lazım. Bizim nazarımızda asıl engellilik, fiziki değil, kalbi engelliliktir. Kalbi engelliliğin tedavi edilmesi zordur. özelikle toplum olarak bu kalbi engellilikten sakınması gerekiyor."dedi.

"Yatalak engelli arkadaşlarımızın evine gidilip hal ve hatırları sorulmalıdır"

"Engelli vatandaşlarımızın sadece yılda bir kez değil her zaman hatırlanması gerekir."diyen Canlı, sözlerini şöyle sürdürdü: "özelikle yatalak engelli arkadaşlarımızın evlerine gidilip hal-hatırları sorulmalıdır. Yılda sadece bir kez engelli derneklerine gidip ziyaret etmekten ziyade, yatalak olan arkadaşlarımızın evlerinde sorulmasını istiyoruz. Bu konuda hem yetkililerden ve hem de vatandaşlarımızdan duyarlılık göstermelerini istirham ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"Hayırseverler bize yardımcı oluyorlar"

Canlı, Türkiye içinde ve dışında birçok hayırseverin kendilerine el attığının belirterek, "Allah'a şükürler olsun, maddi ve manevi açıdan fazla sıkıntılarımız yok. Dernek olarak kendimiz gayret ediyoruz. Mevcut bütün engelli arkadaşlarımıza ulaşmaya ve ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ediyoruz."diye konuştu.

"Bingöl'de toplam da 4 bin 162 engelli muhtaç vatandaşımız var"

Bingöl'de toplam 4 bin 162 engelli vatandaşın bulunduğunu belirten Canlı, "Bu arkadaşların muhakkak birçok sorunları vardır. Başta yetkililerin ve her vatandaşın, bu insanlara bir şekilde el atması lazım. Geçimlerini 3 ayda bir aldıkları 850 TL ile sağlıyorlar. Bekâr arkadaşlarımız az çok geçimlerini yapabilir ama evli arkadaşlarımız bu parayla geçim yapamazlar. Bu konularda iyileşmelerin yapılmasını istiyoruz. Düzenli aylık olarak maaşların verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde engelli arkadaşlarımızın mağduriyetleri ve sıkıntıları devam edecektir."şeklinde konuştu.

Canlı, son olarak, "Ortopedik Engelliler Derneği olarak, kurulduğumuz 2009 yılından bu yana, şu ana kadar, 500 adet engelli arabası dağıttık. 20 adet akülü araba verdik. 3 bin aileye gıda yardımında bulunduk. Ayrıca Bingöl genelinde 42 bin aileye de elbise dağıttık. Bütün engelli arkadaşlarımıza her türlü konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. İster istemez zaman zaman sıkıntılar yaşıyoruz. Bu kadar çok insana yetişmek zor iştir." dedi. (Nihat Kanat-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler