Bakan Koca: Şarbonun bu türü hayati risk oluşturmaz

Şarbon hastalığı hakkında açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şarbonun bu türünün hayati risk oluşturmadığını belirtti.

İstanbul Silivri'de kesilen bir kurbanda şarbon hastalığına rastlandığı kamuoyuna yansımıştı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şarbonlu olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği tespit edilen 22 kişinin muayene edildiğini, tetkikler sonucu şarbon hastalığının bu türünün hayati risk taşımayan, tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasında, "Bilindiği gibi 31 Ağustos tarihinde Silivri’de kesilen bir kurbanda şarbon hastalığına rastlandığı Tarım ve Orman Bakanlığımızca kamuoyuna duyurulmuştur. Şarbonlu olduğu bildirilen hayvanla temas ettiği tespit edilen 22 kişi muayene ve tetkik amacıyla hastanelerimize davet edilmişlerdir. Bu kişilerde gerekli tetkikler yapılmış ve altı vakada şüpheli hafif deri lezyonları görülmüştür. Bu vakaların gerekli tedavileri düzenlenmiştir. İnsana hayvandan bulaşarak deri lezyonlarıyla seyreden şarbon hastalığının bu türü hayati risk oluşturmayan tedavi edilebilir bir hastalıktır." ifadelerine yer verildi.

Tetkiki yapılan diğer vakalarda herhangi bir bulguya rastlanılmadığı belirtilen açıklamada, "Bu arada aynı etle temas ettiği zannıyla hastanelerimize münferiden başvuranlar olmakla birlikte bu başvurular arasında şüpheli bir vaka müşahede edilmemiştir. Hiçbir hastamız için herhangi bir hayati risk söz konusu değildir." bilgisine yer verildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler