Batmanlılar yakınlarının kabirlerini ziyaret etti

Batmanlılar, kılınan Bayram namazının ardından vefat eden yakınlarını ziyaret etmek için mezarlıklara gitti.

Batman’da, kılınan bayram namazının ardından kentte bulunan Karşıyaka, Asri ve diğer mezarlıklar ziyarete gelenlerle doldu taştı.

Bayram sabahı mezarlık ziyareti yapan vatandaşlar, yakınlarının mezarlarının başında Kur’an-ı Kerim okuyarak dua etti.

Mezarlık ziyaretlerinde duygu dolu anlar yaşayan vatandaşlar, uzun zamandan beri onlarsız geçirdikleri bayramlar için üzüntü içerisinde olduklarını belirttiler.

"Mezarlık ziyaretleri ölümü hatırlatıyor"

Mezarlık ziyaretinin hayatın muhasebesini yapma konusunda çok büyük faydasının olduğunu söyleyen Veysi Turan, "Babamızın mezarı başına geldik. Bizim için bu günler önemli. Mezarlık ziyaretleri ölümü hatırlatıyor. Ölümü hatırlatınca da bundan sonraki hayatımıza yön vermemiz konusunda bize çok yararları dokunuyor. İnsanın hayatla ilgili muhasebesini yapma konusunda çok büyük faydası dokunuyor.  Bugünler çok çok değerli olduğu için çocuklarla beraber geldik. Onlar da hayatın ölümle sonuçlanacağını bilsin. Ölüm gerçekten ibret alınması gereken bir derstir. Tabi mezarlık ziyareti yaptığımız zaman yapılan hizmeti de göz ardı etmemek lazım. Gerçekten eskiye göre kıyasladığımız zaman arada çok büyük bir fark var. Kur’an okunması, mezarlıkların temizliğinin yapılması bizim için önemli. Bu anlamda emeği geçenlerden Allah razı olsun." dedi. 

"Yasinler, Fatihalar okuyup dualar ettik"

Bayram namazının ardından ailesiyle kabir ziyaretine geldiklerini belirten Mehmet Nezir Taş, "Öncelikle İslam âleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyorum. Kurban Bayramı’nın barışa ve huzura vesile olmasını diliyorum. Bayram namazından sonra mezarlığımızı ziyaret ettik. Dün de gelmiştik bu sabah da geldik. Yasinler, Fatihalar okuyup dualar ettik. Her sene bizim bayramlarımız böyle geçiyor. İnşallah mezarlık ziyaretten sonra yakın akrabalarımızın bayramını kutlayacağız." 

"Ziyaretimiz bayramdan bayrama değil"

Mezarlık ziyaretine gelen Hizbullah Cemaati kurucu lideri merhum Hüseyin Velioğlu’nun ağabeyi Hayrettin Velioğlu ise duygularını şöyle dile getirdi:

"Her bayram mezarlıklarımızın başına geliyor ve ölülerimizi ziyaret ediyoruz. Bütün Müslüman mezarlarını dolaşıyor, Kur’an okuyor ve dua ediyoruz. Bayramdan bayrama değil her perşembe günü de zaten ziyaretimizi yapıyoruz. Mezarlık ziyaretlerine gelenleri karşılıyoruz. Şehit Rehberin sevenleri mezarlığının başına geliyorlar. Kur’an-ı Kerim okuyup dua ediyorlar." (Mehmet Fatih Akgül, Muhammed Said Aksoy–İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler