Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, Ramazan Bayramı öncesi vatandaşların sağlıklı bir bayram geçirmeleri için uyarılarda bulundu.

Ramazan süresince günlük yaşam ve yemek düzeninde doğal olarak birtakım değişikliklerin olduğunu belirten Gaziantep Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, Ramazan sonrası aşırı yemek yemenin bazı sağlık sorunlarına neden olacağına dikkat çekerek vatandaşları uyardı.

Ramazan ayının bitmesiyle bir ay boyunca alışılmış olan yemek düzeninin dışına çıkılmasının ve birden, çok fazla yemek tüketiminin insan sağlığına zararının kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Yazı, Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin günlük öğün sayısını azaltmaları ve beslenme düzeninde de meydana gelen değişiklikler nedeniyle, bayramda normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine girdiklerini dile getirdi.

Yazı, “Ramazan ayının bitmesi ile bir ay boyunca alışılmış olan yemek düzeninin dışına çıkılması ve birden çok fazla yemek tüketiminin insan sağlığına zararı kaçınılmazdır. Ayrıca geleneklerimiz gereği bayramda tatlı tüketimi de artmaktadır. Bu deyim özellikle yemek kültürünün ve yelpazesinin geniş olduğu Gaziantep için daha çok önem taşımaktadır. Bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açabilmektedir.” dedi.

Vatandaşların bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeleri noktasında da uyaran Yazı, şunları söyledi:

“Ağır ve hamurlu yiyecekler yerine daha hafif yemekler tercih edilmelidir. Ağır şeker ve hamur içeren tatlılar yerine ise sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Bayramı sağlıklı bir şekilde geçirebilmek için yapılan uyarılar muhakkak dikkate alınmalı, kulak ardı edilmemelidir.“

Bayramların, dargınlıkların unutulduğu, kardeşçe kucaklaşılan, milli ve dini duyguların, inançların, örf ve adetlerin uygulanıp sergilendiği, bir toplumda millet olma şuurunun şekillendiği günler olduğunun unutulmaması gerektiğinin de altını çizen Yazı, tüm İslam aleminin bayramını kutladığını da ifade etti.

Yazı, ayrıca hastanelerin acil servisleri ile 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekibinin de her zaman olduğu gibi bayramda da vatandaşlara sağlık hizmeti vermeye devam edeceğini de sözlerine ekledi. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler