Böbreğinden 794 taş çıktı

Bitlis’te böbrek hastası bir şahsın böbreğinden irili ufaklı 794 adet taş çıktı.

Norşin(Güroymak) ilçesinde inşaat işçisi olarak çalışan ve böbrek rahatsızlığı nedeniyle hastaneye başvuran 49 yaşındaki Sabri Tokay'ın yapılan operasyonla böbreğinden irili ufaklı 794 adet taş çıktı.

Bitlis Devlet Hastanesine geçtiğimiz hafta sol böbreğindeki ağrıları nedeniyle başvuran Tokay'ın böbreklerinde taş olduğu tespit edildi. Yapılan tetkikler sonucunda ameliyatına karar verilen Tokay, geçtiğimiz Cuma günü 2 buçuk saatlik bir operasyon geçirdi. Yapılan operasyonda sol böbreğinden irili ufaklı 794 adet taş çıkarıldı. Başarılı bir operasyon geçiren Tokay'ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Ameliyatı gerçekleştiren Bitlis Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Operatör Doktor Kutlu Teberik, "Hastamız sol yan ağrısı şikayeti ile bize başvurdu. Taşlar artık idrar kanallarını da tıkayacak konuma gelmişti. Hastamızla yaptığımız görüşme sonrasında ameliyata karar verdik. Biz bu kadar çok taş beklemiyorduk. Ameliyat yaklaşık 2 buçuk saat sürdü. Hastamızın böbreğini koruyarak, ortopedide kullanılan küret aleti ile temizledik. Daha sonra böbrek fonksiyonlarını yerine getirmeye başladığını gördük. Şimdi hastamızın sağlık durumu gayet iyi. Birkaç gün içinde de taburcu olacaktır." dedi.

Böbreğinden 794 adet taş çıkan hasta Sabri Tokay ise, "Ben inşaatlarda çalışıyorum. Zaman zaman sol yanımda ağrı oluyordu. Ancak sadece biraz yeme ve içme isteğimi etkiliyordu. Son zamanlarda ağrılarım artınca doktora geldim. Böbreğimden bu kadar taş çıkmasını ben de beklemiyordum. Şimdi sağlığım yerinde." diye konuştu.

Bitlis Devlet Hastanesi Yöneticisi Erdal Dilekçi ise, hastanelerinde 74 uzman hekimin çalıştığını, bu tür ameliyatların da yapılabildiğini dile getirdi. Dilekçi "Cerrahi uzman anlamında eksiğimiz bulunmamaktadır. Burada sadece doktorlarımızın olması tek başına bizim için pek bir anlam ifade etmiyor. Bize düşen burada doktorlarımızın hizmet alanlarını genişletmektir. Ameliyatlar anlamında yoğun bakım ve ameliyathanelerimize ciddi denecek oranda yatırımlar yaptık. Şu anda 6 ameliyathane ve 12 yataklı yoğun bakım ünitemizle hizmet vermekteyiz. Bu nedenle doktorlarımız çok başarılı ameliyatlara imza atıyorlar." şeklinde konuştu.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler