Bölgenin peynirleri Bitlis’te buluşacak

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından bu yıl ilki düzenlenecek olan ve bölgenin peynir üreticilerinin katılarak peynirlerini sergileyecekleri “Bitlis Peynir Fuarı” için basın toplantısı düzenlendi.

Tatvan Fuar ve Kongre Merkezi’nde 01-02 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan “Bitlis Peynir Fuarı” öncesinde basın mensuplarına fuar ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan DAKA Genel Sekreter Vekili Emin Çakay, 01-02 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan fuarın, Doğu Anadolu’nun peynir üreticilerini, yöresel tatları özleyen ziyaretçilerle buluşturacağını belirtti.

Çakay, "Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan ‘Bitlis Peynir Fuarı’ Tatvan Fuar Alanı ve Kongre Merkezi’nde yer alacak. Yerli üreticiyi ve yöresel lezzetleri desteklemek, üreticilerin markalaşma ve pazarlama serüvenine katkı sağlamak amacıyla iki gün sürecek olan fuar çerçevesinde, peynir üreticiliği alanında uzman kişiler düzenlenecek panellerde yer alacaklar." dedi.

Bitlis Peynir Fuarı ile Doğu Anadolu'nun peynir üreticilerini tek çatı altında toplamayı hedefledikleri belirten Çakay, fuar boyunca düzenlenecek panellerde uzman konuşmacıların, peynir üreticilerine markalaşma yolunda atılması gereken adımlar hakkında bilgilendirme yapacaklarını söyledi.

"Zenginliklerimizi dünya ile buluşturmalıyız"

Sahip olduğumuz iklimsel özellikler ve kültürel çeşitliliğimiz sayesinde bu topraklarda binlerce yıldır peynir üretimi yapıldığına dikkat çeken Çakay, şunları söyledi:

Ülkemizin yöresel zenginliklerini dünya tüketicileriyle buluşturmak için gerekli adımları hep beraber atmalıyız. Bunun için hem bölge halkını hem de Türkiye’nin çeşitli illerinden, yöresel zenginlikleri özleyen, özellikle büyük şehirlerde bu tatları bulmakta zorlanan herkesi ‘Bitlis Peynir Fuarı'na davet ediyoruz. Fuarımıza katılan tüm üreticilerimize ücretsiz olarak stant temin edeceğiz. İsteyen üreticiler stantlarında fuar ziyaretçilerine peynir satışı da yapabilecek. Bu durumda sadece fuar alanına ulaşım ve konaklama katılımcı firmalarca karşılanacaktır.

"İhracatımız artmalı"

Daha çok üretip, katma değeri artırıp ihracat yaparak ülkeye döviz getirmek gerektiğine dikkat çeken Çakay, Türkiye peynir sektörüyle ilgili rakamları da açıklayarak, "Türkiye Ziraat Odaları Birliği verilerine göre 200'e yakın peynir çeşidi bulunan Türkiye, yılda 661 bin ton peynir üreterek 150 milyon dolarlık ihracat geliri sağlıyor. Buna karşılık Konya'dan biraz büyük olan Hollanda'nın yılda 890 bin tonluk peynir üretimi, 3 buçuk milyar dolarlık da ihracat geliri var. Dünya peynir ihracatında ise Almanya'nın ardından ikinci sıradalar. Fransa ise dünya liginde 3’ncü sırada. Yani çok fazla peynir çeşidi olmayan Almanya 3,7 milyar dolarlık ihracatla birinci, iki üç çeşit peyniri olan Hollanda ikinci iken, 200'e yakın peynir çeşidi ile Türkiye 22’nci sırada. Toplam ihracat hacmimiz ise 200 milyon dolar bile değil." diye konuştu.

Bilgilendirme toplantısına, DAKA Genel Sekreter Vekili Emin Çakay, Bitlis İl Kültür Turizm Müdürü Ramazan Gencan, Bitlis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürü Emrullah Yurtada, DAKA yetkilileri ve peynir üreticileri katıldı. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler