Cizreli engelliler Maltepe Belediyesini ziyaret etti

Şırnak’ın Cizre İlçesinden geziye gittikleri İstanbul’da ağırlanan bir grup bedensel ve zihinsel engelli genç, Maltepe Belediye Başkanlığını ziyaret etti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Maltepe Belediyesi, Cizre Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü işbirliğiyle "Engelsiz Gençlik Projesi" hayata geçirildi. Proje kapsamında, Cizreli 7 engelli genç İstanbul'da ağırlandı.

Engelli çocuklar, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'la da makamında bir araya geldi.

"Umutlarınızı diri tutun"

Hayatlarında ilk kez İstanbul'u görme imkânı bulan bedensel ve zihinsel engelli gençleri makamında ağırlayan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, "Sizleri görünce eski günlerim aklıma geldi. Ben de sizinle aynı coğrafyadan geliyorum. Çocukluğum, Tunceli'de Munzur Dağı eteklerinde geçti. Her sabah kara bata çıka okulumuza 2 saatte gider, 3 saatte dönerdik. Karın içinde kaybolur, sırılsıklam olur, evlerimizde hazırladığımız yufka ve çökelek ile karnımızı doyururduk. Isınmak bir problemdi. Şunu çok biliyorum ki adaletin ve eşitliğin olmadığı bir coğrafyada yaşıyoruz. Maltepe her zaman sizin eviniz, Ali Kılıç da sizin kardeşiniz. Unutmayın bizler birer köprüyüz. Asla umutsuzluğa kapılmayın, güneş her sabah yeniden doğuyor, umutlarınızı diri tutun, mücadeleden vazgeçmeyin. Yaşamı değiştirmek sizlerin elinizde, yaşamak her şeye rağmen çok güzel. Cumhuriyet siz değerli gençlerimize emanet. Bu bilinci her zaman koruyun" dedi.

"Gözlerindeki sevinç herşeye değer"

Gezi hakkında Kılıç'ı bilgilendiren Cizre Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Abdulhakim Selimoğlu ise, "2013 yılı Nisan ayında Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Cizre Kaymakamlığı desteğiyle 'Engelsiz Gençlik Projesi' başlattık. Projemizde toplam 130 engelli çocuğumuz var. Her sabah özel araçlarla bu kardeşlerimizi evlerinden alıyoruz, kendileriyle merkezlerimizde, özel destek elemanları ve rehberler eşliğinde, spor ve müzik konusunda çalışmalar düzenliyoruz. Çocuklarımız arasında futbol, basketbol, boks ve judo ile ilgilenenler var. Çocuklarımız ilk kez İstanbul'u ve denizi görüyor. Destekleriniz için çok teşekkür ederiz. Gerçekten onların gözlerindeki, yüzlerindeki sevinç her şeye değer." diye konuştu.

Başkan Kılıç ziyaret sonrasında çocuklara çeşitli hediyeler verdi. Çocuklar da Kılıç'a, kendi yaptıkları ebru tablosunu takdim etti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler