DİMED üyelerinden kültürel zenginliklere yolculuk

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çalışan üyelerini tarihle buluşturan DİMED, kültürel zenginliklere ziyaret gerçekleştirdi.

Diyarbakır Medya Mensupları Derneği (DİMED), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde çalışan üyeleri için 2 günlük tur düzenleyerek, tarihi mekânları gezdirdi.

"Medya Mensupları Tarihle Buluşuyor" programı çerçevesinde gerçekleştirilen program kapsamında tarihe ve kültürel zenginliklere doğru yolculuk yapılmış oldu.

Bu doğrultuda; 40 dernek üyesiyle birlikte önce Ergani ilçesindeki Hilar (Çayönü) mağaraları ziyaret edildi. Ardından Elazığ'daki Harput Kalesi, Buzluk Mağarası, tarihi Ulu Camii, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'ne giren Eğri Minare, Arap Baba Mescidi ve Türbesi, Beşikli Baba Türbesi, Şeyh Şerafeddin (Murat Baba) Türbesi, Nadir Baba Türbesi, Zahri Baba Türbesi, Mansur Baba Türbesi, Tayyar Baba Türbesi, Fatih Ahmed Baba Türbesi, Ankuzu Baba Türbesi ile kümbetler ve doğal güzelliğiyle ön planda olan Hazar Gölü gezildi.

DİMED üyeleri, geçtiğimiz yıl ise Siirt'in Baykan ilçesinde bulunan Veysel Karani Hazretlerinin türbesini, ardından Bitlis il merkezinde bulunan Ulu Camii, Beş Minare, Kale, Seyir Terası, İhlasiye Medresesi ile El Aman Hanı'nı ziyaret ederek, buradan Nemrut Kardelası ve içinde bulunan göl ve buhar bacaları, sahabeden Muaz Bin Cebel'in oğlu Abdurrahman Gazi'nin türbesi, Selçuklu Mezarlığı, Emir Bayındır Kümbeti ve diğer kümbetler ile Harabe Şehri ziyaret etmiştiler.

Daha sonra Norşin'e (Güroymak) geçip merhum Nakşibendi Tarikatı Şeyhi Abdurrahman Taği'nin kabrini ziyaret eden medya mensupları, burada Taği'nin torunu Nurettin Mutlu'yu medresesinde ziyaret ettiler.

Bitlis'teki ziyaretlerin ardından Muş'a geçen medya mensupları, Ulu Cami, Muş Kalesi, Muştak Baba ve Zerzemi Hazretlerinin türbelerini ziyaretten sonra Murat Nehri üzerinde olan ve Selçuklular döneminden kalan tarihi köprüye geçtiler.

Cumhuriyetinin kuruluşunda Şeyh Said kıyamına destek verdiklerinden dolayı şehit edilen beylerden Ali ve Esed'in kabrini ziyaret eden basın çalışanları, ardından Muş Gazeteciler Cemiyetine geçmiştiler.

Düzenledikleri kültür gezisiyle ilgili açıklamalarda bulunan DİMED Başkanı Mahmut İrtem, tarihe ve kültürel zenginliklere doğru yolculuğa bundan sonra da imkânları el verdiği ölçüde devam edeceklerini söyledi.

İrtem, "DİMED olarak, tarihe ve kültürel değerlerimize doğru yolculuk yapmak istedik. Öncelikle Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde bulunan ve ilk yerleşim yeri olarak bilinen Hilar (Çayönü) mağaralarını ziyaret ettik. Burada tarihe ışık tutan mağaraları inceledik. Daha sonra Elazığ'da bulunan Harput Kalesi'ni gezdik. Son durağımız ise Hazar Gölü oldu. Bizim buradaki amacımız, geçmişle gelecek arasında bir bağ kurarak ufkumuzu açmaktı. Tarihi eserleri görerek, onları tekrar hatırlamak istedik. Tarihe ve kültürel zenginliklerimize doğru yolculuğumuza bundan sonra da imkânlarımız el verdiği ölçüde devam edeceğiz." dedi.

Tarihi mekânların ve eserlerin görülmesinin onur verici olduğunu dile getiren İrtem, "Ancak bizi üzen bir şey var. O da bu kıymetli eserlerin yani tarihimizin sahipsiz olması. Bizler tarihimize sahip çıkmalıyız çünkü geçmişine sahip çıkmayanlar geleceklerine ışık tutamazlar. Özellikle yetkililerin bu derin tarihe sahip çıkmaları ve bu zengin kültürü geleceğe taşıma adına önemli adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler