Diyarbakır’da kız çocuklarından yaz Kur’an kurslarına ilgi büyük

Okulların tatil olmasıyla birlikte Diyarbakır’da yaz Kur’an kurslarına akın eden kız çocukları, Kur’an-ı Kerim öğrenerek vakit geçirmenin güzel bir duygu olduğunu belirttiler.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, ‘Haydi Çocuklar, Gençler Kur'an Ayında Kur'an'la Buluşalım' sloganıyla başlatılan yaz Kur'an kurslarına Diyarbakır'daki çocuklardan ilgi büyük.

Diyarbakır'da yaz tatilini fırsat bilerek yaz Kur'an kurslarına giden kız öğrenciler, Kur'an-ı Kerim öğrenmenin güzel bir duygu olduğunu söylediler.

"Camiye gelmek çok güzel"

Camide Kur'an-ı Kerim, peygamberlerin hayatı ve diğer dini bilgileri öğrendiğini belirten Berfin Yavaş (10), "Burada tüm hocalarımız bize anlayışlı davranıyor, öğrenmemiz için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Kur'an-ı Kerim ve dinimiz İslam'ı öğrendiğimiz için camiye gelmek çok güzel. Peygamber Efendimizin hayatı ile ilgili anlayabileceklerimizi anlıyoruz, burada dinimizi öğreniyoruz. Kur'an-ı Kerimi okumak, çok gururlandırıcı bir şey. Böyle imkânlara sahip olmayanlar da buraya gelirlerse her şeyin altından kalkacağına inanıyorum." diyerek akranlarını Kur'an-ı Kerim öğrenmek için camiye davet etti.

"Cami için atılan her adım sevaptır"

Hadis-i şeriflerde belirtildiği üzere cami için atılan her adımın sevap olduğuna işaret eden Hatice Yıldız (12) ise "8 yaşından beri camiye geliyorum. Camide Kur'an-ı Kerim'i tecvitli olarak öğreniyor ve ilahiler okuyoruz. Hocalarımla birlikte olmak çok güzel ve sevindirici bir duygudur. Hadisi şerifte belirtildiği gibi ‘Cami için atılan her adım sevaptır.' Böyle yaparak boş vaktimizi de değerlendirmiş oluyoruz." dedi.

"Herkesin Kur'an kurslarına gelmesini tavsiye ediyorum"

4 yaşından bu yana camilere giderek Kur'an-ı Kerim öğrenmeye çalıştığını dile getiren Kübranur Bakır (8), "Hocalarımız bize Kur'an'ı nasıl okuyacağımızı, tecviti, dini bilgileri, Peygamber Efendimizin hayatını öğretiyor. Herkesin Kur'an kurslarına gelmesini tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı.

"İlk defa geliyorum, burası çok güzel"

İlk defa Kur'an kursuna geldiğini ve bunun da heyecan verici olduğunu kaydeden Sedef Ateş (12) ise, "Burada dinimiz İslam'ı, ahireti ve peygamberimizi öğreniyoruz. İlk defa camiye geliyorum. Burası yani cami çok güzel bir yer. Hocalarım Kur'an-ı Kerim'i en güzel şekilde bize öğretiyorlar." şeklinde konuştu. (Hamza Adiyaman/Emrah Deniz-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler