Gaziantep'te "Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok" sloganıyla engellilere akülü ve manüel tekerlekli sandalye hediye edildi.

Gaziantep'te "Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok" sloganıyla, aralarında kadın, çocuk, genç ve yaşlıların da bulunduğu 28 bedensel engelliye Şahinbey Belediyesi ile Katar Hayır Derneği iş birliğiyle akülü ve manuel tekerlekli sandalye dağıtıldı.

Yılın belli dönemlerinde engellilere akülü ve manüel tekerlekli sandalye dağıtan Şahinbey Belediyesi, Katar Hayır Derneğinin iş birliğiyle engellilere düzenlenen törenle 28 adet akülü ve manüel tekerlekli sandalye hediye etti.

Şu ana kadar engellilere toplam 2 bin 61 adet akülü ve manüel tekerlekli sandalye dağıtımı yapan Şahinbey Belediyesi, 28 engelliye daha yardımcı oldu.

Şahinbey Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, herkesin birer engelli adayı olduğuna dikkat çekerek, engellilerin topluma emanet olduğunu söyledi.

Engellilere sadece bir gün değil 365 gün sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Tahmazoğlu, özellikle de engelliler için yapılan yollara araçların park edilmemesi, engellilerin hayatlarını zorlaştırmak yerine kolaylaştırmak gerektiğini belirtti.

"365 gün boyunca engellilerin yanındayız"

365 gün boyunca engellilerin yanında olduklarını ifade eden Tahmazoğlu, "Biz Şahinbey Belediyesi olarak 365 gün engelli kardeşlerimizle beraberiz. Aslında biz yılda iki defa akülü ve manüel tekerlekli sandalye dağıtımı yapıyoruz ama arada ihtiyaç oldukça tören yapmadan dağıtıma devam ediyoruz. Sadece bedensel engellilere değil, görme ve işitme engelli kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğu malzemeleri 365 gün boyunca dağıtıyoruz. Ben istiyorum ki bunu herkes yapsın. Bunu göstermelik olarak da değil. Çünkü bu bir ihtiyaç." dedi.

"Hepimiz engelli adayıyız"

Herkesin engelli adayı olduğuna dikkat çeken Tahmazoğlu, engelli vatandaşlara yardımcı olunması ve hayatlarının kolaylaştırılması gerektiğini belirterek, "Hepimiz engelli adayıyız. Şu an bizim buradan çıkıp düşmeyeceğimize ve engelli olmayacağımızın veya bir kaza geçirip başımıza bir hadise gelip, engelli olmayacağımıza dair hiçbirimizin bir garantisi yoktur. Onun için bu kardeşlerimize sahip çıkmak daha doğrusu yardımcı olmak, onların hayatını kolaylaştırmak bizim vazifemiz ama toplumun bu konuda bilinçli olması lazım. Engellilere sahip çıkılması önemlidir. Toplumda engellere sahip çıkacak, saygılı olacak ve bu konuda da dikkat edecek. Engellilere uygun kaldırımlar yapılıyor ama o kaldırımlara araçlar park edildiği zaman engelliler bu yolu nasıl kullanacak? Toplumun bu konuda daha çok hassas davranması gerekiyor. Kendisine yapılmasını istemediği bir şeyi başkasına yapmaması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Tahmazoğlu, Türkiye'de son yıllarda engelliler adına önemli gelişmeler kaydedildiğini de belirterek, kendileri de Şahinbey Belediyesi olarak göreve geldikleri günden beri 2 bin 61 tekerlekli sandalye dağıttıklarını ve engelliler için ellerinden gelen her türlü çalışmayı da yapacaklarını belirtti.

Tahmazoğlu, "Bugünkü dağıtım törenine de Katar Hayır Derneği vesile oldu. Biz akülü ve manüel tekerlekli sandalye dağıtmak istiyoruz dediler. Biz buyurun biz de size yardımcı olalım dedik. Yani bugün dağıttığımız akülü ve manüel tekerlekli sandalyelere Katar Hayır Derneği yardımcı oldu. Kendilerine teşekkür ediyoruz." dedi.

Katar Hayır Derneği Gaziantep Şube Başkanı Ali Nasır ise, "Dağıtımını yaptığımız akülü ve manüel tekerlekli sandalyelerin ihtiyaç sahiplerine ulaşması bizi çok mesut ediyor. Bugün yaptığımız bu proje sadece Şahinbey Belediyesi'ne yönelik bir projedir. İnşallah gelecek dönemlerde daha farklı ve daha çok proje hazırlığı içerisindeyiz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından 28 adet akülü ve manüel tekerlekli sandalye engelli vatandaşlara teslim edilirken, protokol üyeleri ve vatandaşların toplu fotoğraf çekimiyle program sona erdi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler