GAÜN öğrencileri organ bağışına dikkat çekti

Organ bağışına dikkat çekmek amacıyla,Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ‘Organ Nakli Öğrenci Topluluğu’ ile ‘Bisiklet Topluluğu’ öğrencilerinin işbirliğiyle düzenlenen “Bir Bağış Bir Hayat Kurtarır” adlı etkinlikte; GAÜN’lü öğrenciler Gaziantep’ten Kilis’e kadar pedal çevirdi.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, etkinliğin açılışında Organ Nakli öğrenci Topluluğu Başkanı Şeyda Karaytuğ'un verdiği organ bağışı kartını imzalayarak tüm organlarını bağışladı.

öğrenciler kampüs giriş kapısı önünde bir araya gelerek organ bağışına farkındalık oluşturmak amacıyla Gaziantep'ten Kilis'e bisikletlerle hareket etti.

‘Bir bağış bir hayat kurtarır' yazılı tişörtlerle yola çıkan bisikletçilerin organ bağışına dikkat çekmek ve organ bağışında son sıralarda bulunan Kilis halkına organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla, GAÜN'den başlayan bisikletli yolculuk, Kilis 7 Aralık Üniversitesinde son buldu.

Pedal çevirerek organ bağışına dikkat çekmeyi amaçlayan öğrenciler, Kilis 7 Aralık Üniversitesinde de organ bağışının anlam ve önemini anlatacak.

öğrencileri bu anlamlı projelerinde yalnız bırakmayan Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, önemli ve anlamlı bir etkinliğe imza attıklarını belirterek, "Bisiklet topluluğumuz Kilis'e gidecek ve 7 Aralık Üniversitesi'ni ziyaret edip, organ bağışı duyarlılığını anlatacaklar; ‘Bir organ bir hayat kurtarır'. Bunun nice güzel örnekleri var. Türkiye'de organ bağışı yaygınlaşırsa, her organın nakli konusunda son derece iyi hizmet veren hastanelerimiz, hocalarımız ve doktorlarımız var. Onların işi daha da kolaylaşacak. Şu ana kadar 200'ün üzerinde böbrek nakli, 75'in üzerinde de karaciğer nakli yapıldı. 5 yıl önce başladığımız organ naklinde Türkiye'de önemli bir merkez haline geldik." diye konuştu.

GAÜN Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Murat Taner Gülşen, Gaziantep Üniversitesinde organ nakliyle ilgilenen öğretim üyeleri tarafından Kilis 7 Aralık Üniversitesinde görüşme yapacaklarını ve Kilis Üniversitesinden başlamak üzere Kilis vilayetini organ bağışı konusunda bilgilendireceklerini söyledi. Doç. Dr. Gülşen, "Bundan sonraki toplantılarımız civar illere de yansıyacak. Başlangıçta üniversiteyi ve halkı organ bağışı konusunda bilinçlendirmeyi düşünüyoruz." dedi.

Projeye destek veren GAÜN Bisiklet Topluluğu Başkanı Mehmet Avcı ise organ bağışı konusunda vatandaşları bilgilendirmek için pedal çevireceklerini söyledi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler