Gaziantep'te 6 ayda 118 sağlık personeli şiddet gördü

Gaziantep İl Sağlık Müdürü, 2017 yılının ilk 6 ayında 118 sağlık personelinin şiddete uğradığı gerekçesiyle 113 numaralı "Beyaz Kod" başvurusu yaptığını söyledi.

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Sadettin Yazı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet suçlarının önlenmesi ve takibi amacıyla başlatılan "Beyaz Kod" uygulaması kapsamında son 6 ayda 118 başvurunun olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığın sağlık çalışanlarına yönelik şiddet suçlarını "Beyaz Kod" sistemi ile takip ettiğini belirten Yazı, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve hakaret suçları işleyenlerin cezasız kalmadığını vurguladı.

Sağlık çalışanlarının güvenli ortamlarda ve yüksek motivasyonla çalışmasının sağlanmasının "Sağlıkta Dönüşüm Programı"nın temel hedeflerinden olduğunu dile getiren Yazı, "Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında gerçekleşen şiddet olaylarını izlemek üzere kurulan 'Beyaz Kod' gerçekleşen şiddet olayları sonrasında 113 numaralı telefonda 7 gün ve 24 saat ulaşılabilen, bildirim üzerine olayın adli makamlara intikal ettirilip ettirilmediğini araştıran ve şayet ettirilmemiş olayı derhal adli makamlara bildirilmesini sağlayan, ayrıca şiddet olayının gerçekleştiği sağlık kurumunun hukuk birimlerine de olayın bildirildiğini teyit eden bir birimdir." dedi.

Yazı, "Sağlık Bakanlığımızca kurulan bu birim ile sürekli takipteyiz. Sağlık çalışanlarına yönelik sözlü hakaret, darp, yaralama gibi girişimlerde ilgili birimlerle koordineli çalışılarak cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Bu kapsamda İlimizi değerlendirecek olursak 2017 yılı ilk 6 ayında toplam 118 'Beyaz Kod' başvurusunda bulunulmuş ve tüm bu başvurular için gerekli hukuksal süreç başlatılmıştır." ifadelerini kullandı.

Yazı, "Buradan bir kez daha belirtmek isterim ki insanımızı yaşatmak için gece gündüz demeden, canla başla fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarımıza yönelik her türlü şiddeti kınıyor ve toplumumuzun hiçbir kesimine şiddeti layık görmüyor, şiddetin hiçbir türlüsünü kabul etmiyoruz. Özellikle de şiddet konularında 'Bu sağlık çalışanlarını boşuna öldürmüyorlar', 'ne biçim doktorsun', 'seninle görüşeceğiz' gibi tehdit söylemleri ise verilen cezalarda ayrıca önem taşımaktadır." şeklinde konuştu.  (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler