Gebelerden farkındalık yürüyüşü

​Mardin’de İl Sağlık Müdürlüğünce düzenlenen etkinlikte bir araya gelen hamile kadınlar, normal doğuma dikkat çekmek için yürüdü.

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü, “Gebe Okulu Farkındalık Yürüyüşü” adıyla bir etkinlik düzenledi. Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen sağlıkçılar ve hamile kadınlar, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkına kadar 3 kilometrelik yolu yürüdü.

Farkındalık yürüyüşüne Mardin İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Saffet Yavuz, Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Alpay Tuncar, Gebe Okulları İl Koordinatörü Gülistan Aydoğan, sağlık çalışanları ve yaklaşık 100 hamile kadın katıldı.

Yürüyüşte üzerlerinde, “Hayat doğumla başlar”, yazılı tişörtler giyen kadınlar, “Sağlıklı ve bilinçli gebe ol" sloganları attı.

Etkinlik sonrası konuşan Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, bu tip yürüyüşlerin ve egzersizlerin yaygınlaştırılması sağlıklı bir doğum süreci için hem gebe hem de sağlık çalışanları açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.

Yavuz, “Bu bağlamda gebelerin bu tür aktivitelere yönlendirilmesi gebelerin güzel ve sağlıklı bir doğum süreci yaşamaları, sağlık ekibinin de iş yükünü azaltarak doğum sürecinde her bir gebeye daha etkin bakım fırsatı sunacaktır. Anne ve bebek sağlıklı ve olumlu yönde etkilenecektir. Ayrıca Gebe Okullarımız, anne adayını ve çiftleri gebelik, doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin doğru kararlar almalarına ve bu dönemleri en güzel şekilde geçirebilmelerine yardımcı olmaktadır. Gebe okullarının eğitimleri sayesinde çiftler bu dönemde yaşadıkları deneyimin anne adayı, bebek ve diğer aile bireylerinin tüm yaşamını etkileyeceğini öğrenirler. Çiftler bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra bir doğum uzmanına gitmekte ve gebelik öncesi testler, sağlık durumu, genetik incelemeler, beslenme, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri, alışkanlıkların değişimi gibi konularda genel danışmanlık almaktadırlar. Sağlıklı gebeliklerin oluşmasında gebelik öncesi ve gebeliğin erken dönemlerinde düzenlenecek eğitim sınıflarına gereksinim vardır.  Gebe okulları, Bakanlığımız talimatı doğrultusunda tüm illerde kurulmuş, çiftlerimizi bu okullara bekliyoruz.” dedi.

Gebe Okulları İl Koordinatörü Gülistan Aydoğan, normal doğuma dikkat çekmek için etkinliği düzenlediklerini ifade ederek, farkındalık oluşturmak istediklerini kaydetti. (M. Salih Keskin – İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler