Hayvan sağlığı alanında eğitim semineri verildi

Diyarbakır’da hayvanların nakilleri sırasında korunması kapsamında canlı hayvan ticareti yapan satıcılara, nakliyecilere ve sürücü-bakıcılara eğitim verildi.

Diyarbakır’da hayvanların nakilleri sırasında korunması yönetmeliği kapsamında canlı hayvan ticareti yapan satıcılara, nakliyecilere ve sürücü-bakıcılara, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü uzmanlarınca konferans salonunda eğitim verildi.

Eğitimde kursiyerlere hayvanların nakilleri sırasında hayvan refahına uygun olarak korunması için uyulması gereken usul ve esaslar ile gerçek ve tüzel kişilikli kuruluşlara ait nakil araçlarının taşıyacağı teknik ve sağlığa uygun asgari şartlar açıklandı.

Nakil sırasında hayvanlara refakat eden bakıcılar ile nakil araçlarının sürücülerine yeterlilik belgesi, nakil yapan nakliyecilere yetki belgesi ve hayvan naklinde kullanılan araçlara onay belgesi verilmesi ve bu belgelerin geçerlilik süreleri ile iptal edilmesi durumunda yapılacak iş ve işlemlerin neler olduğu anlatıldı.

Kurs sonunda Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, İl Müdür Yardımcısı Mehmet Hüseyinoğlu, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Necattin Gönç ile konunun uzmanları tarafından başarılı olan kursiyerlerden 2 celep, 13 nakliyeci, 26 sürücü ve bakıcı belgeleri törenle sahiplerine verildi.

Törende konuşan Atalar, canlı hayvan ticareti yapan satıcı, nakliyeci, sürücü ve bakıcıların eğitim belgelerini almalarının, hayvanların refahı ve salgın hastalıkların önlenmesinde ve hayvan hareketlerinin kontrol altına alınmasında önemli olduğunu söyledi. (Ramazan Zeren – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler