İsot üreticileri sağlıklı yer istiyor

Şanlıurfa’nın vazgeçilmezlerinden olan isot sezonu başlarken, isot üreticileri isotun daha hijyenik ortamlarda üretilmesi için yetkililerden yer tahsis edilmesini istedi.

Şanlıurfa'nın vazgeçilmezlerinden olan isot sokak aralarında, boş arazilerde veya evlerin damında üretiliyor. Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooperatifi, isota sahip çıkılması gerektiğini belirterek, isotun daha hijyenik ortamlarda üretilmesi için yetkililerden yer tahsis edilmesini istedi.

Bazı aileler isot üretiminin ticaretini yaparken bazı aileler ise sadece kendi ev ihtiyacı için isot üretiyor. Yer sorunundan dolayı boş arazi ve sokak aralarında üretilen isotun hijyenik olmadığını söyleyen Şanlıurfa İsot Üreticileri Kooparatifi Başkanı Bekir Polat, üreticilerin en büyük sıkıntılarının yer sorunu olduğunu ifade etti.

Hijyenik ortamlarda daha kaliteli isot üretmek istediklerini söyleyen Polat, "Yetkililerden yer tahsisi konusunda yardımcı olmalarını istiyoruz. İsot üretirken kenar mahallelerde veya sokak aralarında isot üretmek istemiyoruz. Şanlıurfa'nın tanıtımında büyük paya sahip olan isotu, güzel bir şekilde üretmek istiyoruz. Üreticiler olarak en büyük sıkıntımız yer sıkıntısıdır. Yer olduğu zaman kendi sergi alanımızda daha kaliteli ürünler üretilecektir. Biberin yıl içerisinde üç ayı vardır. Bu üç ay içerisinde biber üretildi üretildi, üretilmediyse kalır. Depolama alanı, isot sergi alanı, harmanlama alanı olduğu zaman daha kaliteli ürün yetiştirilecektir. Hem tüketici de güvenle bu ürünleri alabilecektir." dedi

Şanlıurfa ve bazı şehirlerde sahte isot satışlarının olduğunu söyleyen Polat, "Tarım İl Müdürlüğünün biber satan yerleri denetlemesi gerekiyor. Urfa isotu ile fabrika isotu karıştırılarak vatandaşlara Urfa isotu olarak satılıyor. Bu vatandaşı kandırmaktır. Şehir dışından gelen misafirlere Urfa isotu diye fabrika isotunu veriyorlar, vatandaş da bu isotu yediği zaman beğenmiyor ve artık almak istemiyorlar" dedi.

Urfa isotunun kuru olduğunu söyleyen Polat, Urfa isotunun nemli olmadığını, nemli olan isotun fabrika isotu olduğunu ifade ederek, isot alırken güvenilir kişilerden alınması gerektiğini belirtti. Urfa isotunun 18-25 lira arasında fiyatının olduğunu söyleyen Polat, ucuz isotların da fabrika malı olduğunu vurguladı. (Mustafa Bikeç-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler